eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczePlanujesz odwieszenie działalności? Bez wizyty w ZUS się nie obędzie

Planujesz odwieszenie działalności? Bez wizyty w ZUS się nie obędzie

2015-08-26 01:10

Planujesz odwieszenie działalności? Bez wizyty w ZUS się nie obędzie

Wznawiasz działalność – nie unikniesz wizyty w ZUS © denisismagilov - Fotolia.com

Z zawieszenia działalności gospodarczej korzystają przedsiębiorcy, którzy mają przerwę w działalności firmy lub prowadzą działalność sezonową, taką jak np. ośrodki wypoczynkowe lub stoiska z pamiątkami w miejscowościach turystycznych. Jednak należy pamiętać, że gdy chcemy ponownie uruchomić działanie swojej firmy - wznowienie działalności gospodarczej nie nastąpi automatycznie - nawet, jeżeli w złożonym wniosku została wskazana końcowa data okresu zawieszenia.

Przeczytaj także: Wznowienie działalności gospodarczej: pamiętaj o wniosku

Konieczna jest wizyta przedsiębiorcy w urzędzie miast lub gminy i ponowne złożenie wniosku CEIDG-1, czyli zarówno zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jak i wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy.
- Pomimo funkcjonowania tzw. „jednego okienka” nie należy zapominać o wizycie w ZUS. Przedsiębiorców w błąd wprowadzają informacje o tym, że po wznowieniu działalności gospodarczej zgłoszenie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia ZUS dokonywane jest automatycznie. – przestrzega Halina Chrzanowska Kierownik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji II Inspektoratu ZUS we Wrocławiu. - Owszem na podstawie uaktualnionego wpisu w ewidencji gospodarczej zakład ubezpieczeń ponownie rejestruje przedsiębiorcę jako płatnika składek ZUS. Istnieją jednak sytuacje, w których płatnik składek jest zobowiązany do samodzielnego złożenia dokumentów zgłoszeniowych – dodaje Chrzanowska

W przypadku, gdy podczas zawieszenia wystąpiły zdarzenia powodujące zmianę tytułu do ubezpieczeń lub podstawy wymiaru, wówczas konieczne jest uwzględnienie tego w dokumentach zgłoszeniowych (np. podjęcie pracy na etat, czy też ustanie okresu preferencyjnego ZUS).

Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą np. na wakacje, aby nie płacić składek ZUS w okresie, w którym firma nie osiąga przychodów, mogą odwiesić ją dopiero po upływie 30 dni od złożenia wniosku w CEIDG. Oznacza to, że jeśli ktoś złoży wniosek z końcem sierpnia, będzie mógł wznowić działalność dopiero z końcem września.

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie, nie wcześniej niż w dniu złożenia tego wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wznowienie działalności gospodarczej. Maksymalny termin na odwieszenie działalności to 24 miesiące od dnia zawieszenia – po tym okresie przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu. Dodatkowo należy liczyć się z nałożeniem grzywny.
- ZUS powiadomi właściciela firmy odrębnym pismem o sporządzonych przez ZUS dokumentach zgłoszeniowych w związku z wznowieniem przez niego wykonywania działalności gospodarczej tylko w przypadku gdy stwierdzi jakiekolwiek niezgodności – informuje Halina Chrzanowska
Np. w czasie przerwy w działalności firmy jej właściciel został zatrudniony w innej firmie, przeszedł na emeryturę lub ubezpieczony przez niego członek rodziny nie podlega już ubezpieczeniu (np. dziecko, które po skończyło 26 lat).

fot. denisismagilov - Fotolia.com

Wznawiasz działalność – nie unikniesz wizyty w ZUS

Gdy chcemy ponownie uruchomić działanie swojej firmy - wznowienie działalności gospodarczej nie nastąpi automatycznie - nawet, jeżeli w złożonym wniosku została wskazana końcowa data okresu zawieszenia.


Po wznowieniu wykonywania działalności, płatnik składek zobowiązany jest do złożenia dokumentów zgłoszeniowych za wszystkie wyrejestrowane osoby podlegające ubezpieczeniom (np. za osoby współpracujące) jak i członków rodziny.

Co musi zrobić przedsiębiorca po odwieszeniu działalności:


Po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej płatnik składek zobowiązany jest do złożenia w ZUS:
  • W terminie 7 dni od daty wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej.
    • ZUS ZUA lub ZUS ZZA za osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeń (np. osoby współpracujące, pracownicy, zleceniobiorcy itd.). Prowadzący działalność składa dokument sam za siebie, tylko wówczas gdy w czasie zawieszenia działalności nastąpiły zmiany mające wpływ na obowiązek ubezpieczeń.
    • ZUS ZCNA zgłaszający dane członków rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.
  • W terminie do 10 lub 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (termin składania dokumentów jest uzależniony od faktu, czy rozlicza składki za siebie czy również za inne osoby).
    • Deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i/lub imienne raporty miesięczne za siebie lub osoby współpracujące za miesiąc, w trakcie którego nastąpi wznowienie prowadzenia działalności.
    • W przypadku wznowieniu działalności w trakcie miesiąca należy pamiętać o złożeniu ZUS DRA również za kolejny, pełny miesiąc prowadzenia działalności.

Iwona E. Kowalska Rzecznik Prasowy we Wrocławiu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: