eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOddelegowanie a podróż służbowa: poznaj różnice

Oddelegowanie a podróż służbowa: poznaj różnice

2015-07-23 00:50

Oddelegowanie a podróż służbowa: poznaj różnice

Delegacja © Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pracodawca wysyłając pracownika do wykonania pracy w innym miejscu, niż wskazanym w umowie o pracę, musi ustalić czy praca wykonywana jest w ramach podróży służbowej czy oddelegowania. Ustalenie tego aspektu jest bardzo istotne zarówno dla rozliczenia płacowego jak również księgowego.

Przeczytaj także: Podróż służbowa do miejsca zamieszkania

Definicja podróży służbowej


Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy pracę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Należą do nich m. in.:
  • zwrot kosztów przejazdów,
  • zwrot kosztów noclegów,
  • wypłata diet.

Kodeks pracy nie określa maksymalnego dopuszczalnego czasu trwania podróży służbowej, jednak przyjmuje się, że nie powinien on być dłuższy niż 3 miesiące. Podróż służbowa ma charakter incydentalny. Zadanie musi być konkretne i nie może mieć charakteru generalnego. Ważnym czynnikiem jest tu także sam fakt podróżowania, gdyż delegacja, która nie ma związku z podróżowaniem, a jedynie czasową zmianą miejsca wykonywania pracy nie może zostać uznana za podróż służbową.

Definicja oddelegowania


Oddelegowanie polega na czasowej zmianie miejsca wykonywania pracy przez pracownika. W przypadku oddelegowania w inne miejsce pracy na okres dłuższy niż 3 miesiące, należy zastosować formalne wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy, zgodnie z art. 42 Kodeksu pracy. W przepisach prawa pracy brakuje jednoznacznej definicji oddelegowania pracownika. Najczęściej przyjmowanym kryterium jest okres wykonywania pracy poza stałym miejscem zatrudnienia, czyli okres przekraczający 3 miesiące.

Udokumentowanie podróży służbowej oraz oddelegowania


Podstawą formalną odbycia przez pracownika wyjazdu służbowego jest polecenie podróży służbowej. Nie ma określonego wzoru polecenia podróży służbowej - najważniejsze, by z dokumentu wynikało skąd i dokąd pracownik zostaje skierowany oraz w jakim celu.

W przypadku oddelegowania na okres dłuższy niż 3 miesiące podstawowym dokumentem jest wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. W sytuacji, gdy oddelegowanie pracownika trwa krócej, przepisy nie określają formy dokumentacji takiego zdarzenia.

Podstawowe różnice


Podstawowe różnice pomiędzy podróżą służbową, a oddelegowaniem prezentuje tabela.

fot. mat. prasowe

Różnice między delegowaniem a podróżą służbową

Obowiązkiem pracodawcy z tytułu podróży służbowej pracownika jest wypłata diet oraz zwrotu kosztów poniesionych na podróż oraz nocleg, w przypadku oddelegowania pracodawca nie ma obowiązku wypłaty tego typu należności.


Rozliczenie podatkowe


Najważniejszym obowiązkiem pracodawcy z tytułu podróży służbowej pracownika jest wypłata diet oraz zwrotu kosztów poniesionych na podróż oraz nocleg. Zwrot kosztów podróży służbowej oraz wypłata diet jest zwolniona z opodatkowania oraz składek ZUS.

Przydatne linki:
Kodeks pracy


W przypadku oddelegowania pracodawca nie ma obowiązku wypłaty tego typu należności, jednak jeżeli pracodawca zdecyduje się na wypłatę dodatkowych należności z tytułu oddelegowania pracownika, wypłata ta podlega opodatkowaniu oraz stanowi podstawę do naliczenia składek ZUS.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: