eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuSejm nowelizuje Kodeks pracy. Ograniczenia czasowych umów o pracę

Sejm nowelizuje Kodeks pracy. Ograniczenia czasowych umów o pracę

2015-06-25 19:21

Sejm nowelizuje Kodeks pracy. Ograniczenia czasowych umów o pracę

Sejm likwiduje patologie związane z czasowymi umowami o pracę © zagorskid - Fotolia.com

Nieograniczone zawieranie czasowych umów o pracę będzie uregulowane. Sejm kończy prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, wprowadzającą regułę „33 i 3”, oznaczającą, że w przypadku, gdy okres zatrudnienia pracownika na czas określony u jednego pracodawcy przekroczy 33 miesiące lub gdy pracodawca zawarł z pracownikiem już 3 takie umowy – to pracownik przejdzie automatycznie na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Przeczytaj także: Koniec wieloletnich umów o pracę na czas określony

Zasada „33 i 3” oznacza, że w przypadku, gdy okres zatrudnienia pracownika na czas określony przekroczy 33 miesiące lub gdy pracodawca zawarł z danym pracownikiem już 3 takie umowy – to od następnego dnia po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy – pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Obecnie można dwukrotnie zawrzeć umowy na czas określony, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. Po zmianach do limitu umów wliczane będą wszystkie umowy o pracę na czas określony, które zostały zawarte z tym samym pracodawcą.

Reguła „33 i 3” nie będzie stosowana w przypadku zastępstwa innego pracownika, przy pracach sezonowych i dorywczych, w celu wykonywania pracy na czas kadencji.

Nowelizacja ponadto uzależnienie okres wypowiedzenia umów o pracę wyłącznie od czasu ich trwania, a nie od rodzaju umowy. Dwutygodniowe wypowiedzenie będzie przysługiwać, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc wypowiedzenia – w przypadku zatrudnienia przez co najmniej 6 miesięcy oraz 3 miesiące wypowiedzenia, przy zatrudnieniu przez co najmniej 3 lata.

Pracodawca będzie też mógł zwolnić pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ma to dotyczyć zarówno umów o pracę na czas określony, jak i nieokreślony oraz umów o pracę na okres próbny.

Nowelizacja Kodeksu pracy doprecyzowuje także przepisy dotyczące zatrudniania pracowników na okres próbny w celu sprawdzenia ich kwalifikacji i przydatności do określonego rodzaju pracy. Możliwe będzie ponowne zatrudnienie pracownika na okres próbny tylko, gdy będzie on zatrudniony do wykonywania innego rodzaju pracy lub w przypadku 3-letniej przerwy w zatrudnieniu pracownika na takim samym stanowisku u tego samego pracodawcy.

Nowelizacja likwiduje ponadto umowy na czas wykonania określonej pracy, pozostawiając pozostałe trzy rodzaje umów: na czas nieokreślony, na czas określony oraz na okres próbny.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: