eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuOskładkowanie umów-zleceń: wykonawcy zamówień publicznych mogą rezygnować albo renegocjować

Oskładkowanie umów-zleceń: wykonawcy zamówień publicznych mogą rezygnować albo renegocjować

2015-06-25 17:57

Oskładkowanie umów-zleceń: wykonawcy zamówień publicznych mogą rezygnować albo renegocjować

Firmy realizujące zamówienia publiczne nie stracą na oskładkowaniu umów zleceń © Sandra Gligorijevic - Fotolia.com

Firmy realizujące kontrakty a ramach zamówień publicznych będą mogły rozpocząć renegocjację umów związaną ze zmianą sposobu oskładkowania umów cywilnoprawnych. Sejm przyjął nowelizację Prawa zamówień publicznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przeczytaj także: Oskładkowanie umów zleceń ze szkodą dla freelancingu?

Ponieważ od 1 stycznia 2016 r. od umów cywilnoprawnych będą odprowadzane składki ZUS co najmniej do poziomu minimalnego wynagrodzenia, to firmy realizujące kontrakty udzielone w trybie Prawa zamówień publicznych będą musiały zmierzyć się z wyższymi kosztami, których nie uwzględniły kalkulując swoje wcześniejsze oferty. W związku z tym zaistniała potrzeba renegocjowania warunków kontraktów. Nowelizacja określa, że strony będą mogły podjąć rozmowy bez konieczności oczekiwania na wejście w życie nowych zasad oskładkowania umów zleceń.

Obecne przepisy przewidują, że dopiero w sytuacji, gdy strony nie dojdą do porozumienia do 1 marca 2016 r., będą mogły rozwiązać te umowy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Takie warunki oznaczają jednak, że wykonawcy musieliby ponosić wyższe koszty umów przez co najmniej 5 miesięcy.

Nowelizacja określa, że w przypadku braku porozumienia w sprawie zmiany wynagrodzenia w terminie jednego miesiąca od złożenia wniosku o podjęcie rozmów w tej sprawie, możliwe ma być wypowiedzenie umowy. Okres wypowiedzenia ma wynosić tak jak dotąd trzy miesiące, ze skutkiem nie wcześniejszym niż na koniec 2015 r.

Taki zapis oznacza, że firmy realizujące zamówienie będą mogły odstąpić od umów jeszcze przed wejściem w życie przepisów o podwyższeniu składek.

Nowelizacja określa ponadto, że umowy zawarte w trybie Prawa zamówień publicznych, na okres dłuższy niż 12 miesięcy, powinny określać zasady zmiany wynagrodzenia w trzech przypadkach: zmiany stawek podatku VAT, minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne. W stosunku do umów zawartych przed 19 października 2014 r. na okres dłuższy niż 12 miesięcy, strony będą mogły negocjacje w celu zmiany wynagrodzenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: