Nowe prawo restrukturyzacyjne – czy pomoże przedsiębiorcom?
2015-06-19 09:45
![Nowe prawo restrukturyzacyjne – czy pomoże przedsiębiorcom? [© Sebastian Duda - Fotolia.com] Nowe prawo restrukturyzacyjne – czy pomoże przedsiębiorcom?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Prawo-restrukturyzacyjne/Nowe-prawo-restrukturyzacyjne-czy-pomoze-przedsiebiorcom-158327-200x133crop.jpg)
Nowa ustawa restrukturyzacyjna zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. © Sebastian Duda - Fotolia.com
Przeczytaj także: Prawo restrukturyzacyjne podpisane przez prezydenta. Ratunek dla potencjalnych bankrutów?
Ustawa reguluje sposób zawierania przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami oraz skutki układu oraz metody przeprowadzania działań sanacyjnych. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego – również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.Ustawa restrukturyzacyjna wprowadza cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:
- postępowanie o zatwierdzenie układu, które umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu i może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem,
- przyspieszone postępowanie układowe, które umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie i może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem,
- postępowanie układowe, które umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności i może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem,
- postępowanie sanacyjne, które umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności.
Sprawy w postępowaniu restrukturyzacyjnym rozpoznaje sąd restrukturyzacyjny. Sądem restrukturyzacyjnym jest sąd rejonowy – sąd gospodarczy. Sprawy restrukturyzacyjne rozpoznaje sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika. Przez główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika należy rozumieć miejsce, w którym dłużnik regularnie zarządza swoją działalnością o charakterze ekonomicznym i które jako takie jest rozpoznawalne dla osób trzecich.
fot. Sebastian Duda - Fotolia.com
Nowa ustawa restrukturyzacyjna zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
Ustawa reguluje sposób zawierania przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami oraz skutki układu oraz metody przeprowadzania działań sanacyjnych.
Po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego czynności sądowe w postępowaniu wykonuje sędzia-komisarz, ale bierze w nim także udział nadzorca, którym jest nadzorca układu (w postępowaniu o zatwierdzenie układu), nadzorca sądowy (w postępowaniu układowym lub przyspieszonym postępowaniu układowym) lub zarządca (w postępowaniu sanacyjnym).
W przypadku zbiegu postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny. Sąd upadłościowy wstrzymuje rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego. Wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości nie wyłącza jednak możliwości zabezpieczenia majątku.
W przypadku, gdy wstrzymaniu rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości sprzeciwia się interes ogółu wierzycieli, sąd upadłościowy wydaje postanowienie o przejęciu wniosku restrukturyzacyjnego do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o ogłoszenie upadłości i rozstrzygnięcia jednym postanowieniem.
Jeżeli przejęcie wniosku restrukturyzacyjnego do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o ogłoszenie upadłości prowadziłoby do znacznego opóźnienia wydania orzeczenia w przedmiocie ogłoszenia upadłości, ze szkodą dla wierzycieli, a podstawy restrukturyzacji przedstawione przez dłużnika we wniosku restrukturyzacyjnym są znane sądowi upadłościowemu, sąd upadłościowy nie wydaje postanowienia o przejęciu wniosku restrukturyzacyjnego do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o ogłoszenie upadłości i rozpoznaje wniosek o ogłoszenie upadłości, o czym zawiadamia sąd restrukturyzacyjny.
Uczestnikami postępowania restrukturyzacyjnego są: dłużnik, wierzyciel osobisty dłużnika, któremu przysługuje wierzytelność bezsporna oraz wierzyciel osobisty dłużnika, któremu przysługuje wierzytelność sporna i który uprawdopodobnił swoją wierzytelność oraz został dopuszczony do udziału w sprawie przez sędziego-komisarza. W toku postępowania przygotowywany jest spis wierzytelności, który obejmuje wierzytelności osobiste w stosunku do dłużnika powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Umieszczenie wierzytelności w spisie wierzytelności określa sumę, z którą wierzyciel uczestniczy w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Ustawa restrukturyzacyjna przewiduje także utworzenie nowego rejestru – Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Rejestr ten ma zawierać m.in. wyszukiwarkę prowadzonych aktualnie spraw upadłościowych oraz wzorów pism i formularzy, które wymagane są w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Nowa ustawa restrukturyzacyjna zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. , z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, które wejdą w życie z początkiem lutego 2018 r. Na ile nowe rodzaje postępowań i zasady wprowadzone do postępowania restrukturyzacyjnego pomogą przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej? O tym przekonamy się po wejściu w życie ustawy. Z informacji dot. ustawy zamieszczonej na stronie www.prezydent.pl wynika, iż „nowe przepisy wprowadzą dodatkowe gwarancje poszanowania praw wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego. W myśl ustawy wierzyciele będą mieli wpływ na przebieg postępowania. Będą mogli m.in. domagać się zwołania rady wierzycieli przez sędziego-komisarza” Należy mieć zatem nadzieję, że nowe przepisy będą pomocne przedsiębiorcom.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (tekst ustawy: http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/2824_u.htm)

Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)