Uproszczona rachunkowość dla mniejszych spółek. Sejm przyjął ustawę
2015-06-15 16:41
![Uproszczona rachunkowość dla mniejszych spółek. Sejm przyjął ustawę [© 11 MF - Fotolia.com] Uproszczona rachunkowość dla mniejszych spółek. Sejm przyjął ustawę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rachunkowosc/Uproszczona-rachunkowosc-dla-mniejszych-spolek-Sejm-przyjal-ustawe-158077-200x133crop.jpg)
Sejm znowelizował ustawę o rachunkowości © 11 MF - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rachunkowość non profit i not for profit
Aby stosować uproszczoną księgowość, spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością czy komandytowo-akcyjne, będą musiały spełnić dwa z trzech zawartych w nowelizacji warunków. Pierwszy z nich dotyczy sumy bilansowej w roku obrotowym, za który przedsiębiorcy ci sporządzają sprawozdanie i za rok poprzedni. Suma ta nie będzie mogła być wyższa niż 17 mln złotych. Drugi warunek to przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów, które nie mogą być wyższe niż 34 mln zł. Ostatnie, trzecie, kryterium dotyczy zatrudnienia. Jak zawarto w nowelizacji, przeciętne zatrudnienie w ciągu roku nie będzie mogło przekroczyć 50 osób.Firmy spełniające co najmniej dwa z tych warunków będą mogły sporządzać skrócone sprawozdanie finansowe obejmujące jedynie uproszczony bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową z ograniczoną liczbą danych. Firmy takie będą też zwolnione ze sporządzania sprawozdania z działalności pod warunkiem, że niektóre informacje zostaną przez nie podane w informacji dodatkowej. Kolejne ułatwienie likwiduje w takich mniejszych spółkach obowiązek sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych.
Nowelizacja dostosowuje też polskie przepisy do regulacji unijnych w zakresie sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, doprecyzowuje między innymi katalog przypadków, w których jednostka ma status jednostki dominującej. Małe grupy kapitałowe, mające w swoim składzie jednostkę działającą na rynku finansowym nie będą mogły korzystać ze zwolnienia dotyczącego sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
Nowelizacja znosi też obowiązek publikacji sprawozdań finansowych przez spółdzielnie w Monitorze Spółdzielczym, ale będą one nadal musiały składać te sprawozdania wraz z innymi dokumentami do Krajowego Rejestru Sądowego.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja trafi pod obrady Senatu.
![Pełnomocnik do zatwierdzenia roku finansowego w spółce z o.o.? [© pixabay.com] Pełnomocnik do zatwierdzenia roku finansowego w spółce z o.o.?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/spolka-z-o-o/Pelnomocnik-do-zatwierdzenia-roku-finansowego-w-spolce-z-o-o-247535-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)