Więcej mediacji i arbitrażu: prawo mocniej "zasugeruje" polubowne rozwiązanie sporu
2015-06-14 19:28
Sejm pracuje nad spopularyzowaniem polubownych metod rozwiązywania sporów © Marcin Chodorowski - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spory rozwiązywane polubownie. Rząd chce ułatwić mediację
Obecnie ugodą zawartą w wyniku mediacji kończy się tylko ok. 0,2 proc. spraw. Nowelizacja ma wprowadzić rozwiązania zachęcające skonfliktowane strony do częstszego korzystania z tej tańszej, szybszej i mniej sformalizowanej metody rozwiązywania sporów. Zmniejszy to obciążenie sądów oraz skróci czas rozpatrywania spraw.Nowelizacja wprowadza obowiązek informowania w pozwie czy strony podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu przed skierowaniem sprawy do sądu. W przypadku, gdy nie podjęto takiej próby, powód powinien wyjaśnić przyczyny.
Projekt nowelizacji wzmacnia obowiązek informowania przez sąd o możliwości skierowania sprawy do mediacji, szczególnie na wstępnym etapie postępowania. Sędzia będzie mógł nakazać stronom wzięcie udziału w spotkaniu informacyjnym, na którym uzyskają informację na temat mediacji, albo wezwać strony na posiedzenie niejawne.
Mediatorzy posiadający odpowiednią wiedzę i umiejętności będą mogli zostać wpisani na dostępną w internecie listę stałych mediatorów.
Koszty mediacji prowadzonej na skutek skierowania przez sąd będą mogły być zaliczone do kosztów sądowych, co umożliwi zwolnienie osób niezamożnych od kosztów mediacji. Jeżeli do zawarcia ugody dojdzie przed rozpoczęciem rozprawy, sąd zwróci stronom całość uiszczonej opłaty sądowej.
Sąd uzyska też możliwość obciążenia strony, która w sposób oczywiście nieuzasadniony odmówiła poddania się mediacji, częścią kosztów powstałych na skutek nagannego i nielojalnego zachowania strony względem sądu lub przeciwnika procesowego.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)