Senat blokuje lukę prawną dotyczącą świadczeń z ZUS
2015-06-14 17:47
Senat usuwa lukę prawną w zasiłkach chorobowych © Gina Sanders - Fotolia.com
Przeczytaj także: E-zwolnienia lekarskie już wkrótce. Koniec papierowych L-4
Nowelizacja likwiduje podstawę prawną do nadużycia polegającego na deklarowaniu przez osoby ubezpieczone bardzo wysokich składek przez krótki okres, aby następnie otrzymać wyższe świadczenie. Z możliwości tej szczególnie często korzystały kobiety w ciąży, które zakładały DG i opłacały przez kilka miesięcy wysokie składki tylko w celu uzyskania wysokich świadczeń.Nowy sposób obliczania świadczeń będzie uwzględniał rzeczywistą wysokość wpłacanych składek.
Ponadto nowelizacja rozszerza krąg osób uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego o ubezpieczonych ojców dziecka lub członków najbliższej rodziny w sytuacji śmierci nieubezpieczonej matki, porzucenia przez nią dziecka lub jej niepełnosprawności powodującej niemożność sprawowania opieki nad dzieckiem.
E-zwolnienia lekarskie
Nowelizacja wprowadza ponadto elektroniczną formę zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w miejsce dotychczasowych papierowych druków, przy czym do końca 2017 r. będą jeszcze funkcjonować oba systemy. Nowe regulacje mają skrócić czas wystawiania zwolnień oraz znoszą obowiązek przekazywania przez pracownika zaświadczenia o niezdolności do pracy do zakładu pracy.
Wprowadzenie e-zwolnień lekarskich ma również zwiększyć efektywność prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroli wykorzystania zwolnień. Lekarze uzyskają bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników składek w zakresie niezbędnym do wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby czy opieki. Zwolnienia papierowe będą nadal wystawiane w przypadku wizyt domowych lub braku dostępu do internetu.
"Złotówka za złotówkę"
Senat przyjął też rządową nowelę ustawy o świadczeniach rodzinnych, określającą, że od 2016 r. rodzina otrzymująca zasiłki rodzinne wraz z dodatkami nie utraci do nich prawa, gdy uzyska dochód powodujący przekroczenie progu uprawniającego do takich świadczeń. Będą one jedynie stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu.
Dotychczas gdy dochód na osobę w rodzinie przekroczył 574 zł (664 zł w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym), traciła ona w całości prawo do zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami.
Zasada „złotówka za złotówkę” będzie stosowana w przypadku zasiłków rodzinnych i dodatków do nich otrzymywanych z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego oraz podjęcia nauki przez dziecko w szkole poza miejscem zamieszkania.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)