Nowelizacja ustawy o NIK podpisana przez Prezydenta
2015-06-10 15:21
Przeczytaj także: Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta
Ratyfikacja Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FACTA
W dniu 4 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FACTA, oraz towarzyszących Uzgodnień Końcowych, podpisanych dnia 7 października 2014 r. w Warszawie.
Główne obowiązki strony polskiej, związane z zawarciem porozumienia IGA, dotyczą:
- utworzenia lub dostosowania informatycznego systemu zbierania danych przekazywanych przez PIF,
- wprowadzenia dostosowań legislacyjnych, dotyczących m.in. udostępniania danych objętych tajemnicą bankową oraz innych tajemnic chronionych prawem związanych z funkcjonowaniem rynku finansowego i ochroną danych osobowych oraz ustalenie sankcji za nieprzestrzeganie obowiązków przez PIF,
- przyjęcia wobec USA zobowiązania do aktywnego wdrażania środków prawnych zapobiegających obchodzeniu przez PIF wymogów określonych porozumieniem,
- zaimplementowania rozwiązań określających „techniczne” zasady współpracy administracji podatkowej z PIF, zasady weryfikacji klientów PIF oraz zakres zbieranych przez PIF danych o stanach rachunków i dochodach.
Zawarcie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Umowa FATCA) stanowi rozwiązanie, które w najszerszym zakresie zabezpiecza polskie instytucje finansowe przed niekorzystnymi aspektami regulacji FATCA.
Przepisy Umowy będą miały zastosowanie do organów polskiej administracji podatkowej stosujących postanowienia Umowy w stosunkach gospodarczych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a USA. Postanowieniami umownymi związane będą również polskie instytucje finansowe, w tym w szczególności:
- banki,
- fundusze inwestycyjne,
- fundusze powiernicze,
- zakłady ubezpieczeń.
Ratyfikacja Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) dotyczącej stacjonowania, statusu prawnego i wsparcia 3. Batalionu Łączności NATO (3NSB), elementu podporządkowanego Grupie Systemów Łączności i Informatyki NATO (NCISG) dyslokowanego w Rzeczypospolitej Polskiej.
W dniu 4 maja 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2015 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) dotyczącej stacjonowania, statusu prawnego i wsparcia 3. Batalionu Łączności NATO (3NSB), elementu podporządkowanego Grupie Systemów Łączności i Informatyki NATO (NCISG) dyslokowanego w Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w SHAPE dnia 17 września 2014 r.
W Umowie określono wzajemne obowiązki Stron. Rzeczpospolita Polska jako Państwo Gospodarz, udostępni 3NSB określone obiekty w Bydgoszczy oraz zapewni stosowne wsparcie. Szczegóły wsparcia zostaną określone w Porozumieniu, które zostanie zawarte między Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Naczelnym Dowództwem Sojuszniczych Sił w Europie. Do obowiązków Rzeczypospolitej Polskiej należy również zewnętrzna ochrona obiektów 3NSB, a także zapewnienie personelowi dostępu do opieki medycznej. Określono również, że 3NSB odpowiada za ochronę wewnętrzną jego obiektów, zgodnie z dyrektywami NATO dotyczącymi bezpieczeństwa oraz ochrony i obrony. W Umowie przewidziane są procedury i postanowienia finansowe, które obligują Polskę – w ramach obowiązujących umów międzynarodowych i przepisów obowiązujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – do podjęcia niezbędnych kroków w celu zwolnienia Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE), Grupy Systemów Łączności i Informatyki NATO (NCISG) oraz 3. Batalionu Łączności NATO (3NSB), z podatków, ceł i innych opłat związanych z działalnością 3NSB. Sprzęt, zaopatrzenie, dostawy i inne towary wwożone na wyłączny użytek 3NSB będą zwolnione z podatków, ceł i podobnych opłat. Powyższe zwolnienie importowe od cła będzie przedmiotem deponowania właściwego formularza celnego (i właściwych procedur) określonego przez władze Państwa Przyjmującego. W Umowie określono, zgodnie z procedurami finansowymi NATO, że Polska jako Państwo Gospodarz do końca maja każdego roku będzie przedstawiać szacunkowe koszty udzielanego wsparcia. potwierdzono zwolnienia podatkowe i celne zawarte w art. XI ust. 4, 5 i 6 NATO SOFA przysługujące członkom Sił Zbrojnych, Komponentowi Cywilnemu oraz pracownikom określonym w przepisach dotyczących Personelu Cywilnego NATO.
W Umowie zawarto szereg przywilejów i immunitetów dla generałów i pracowników cywilnych na równoważnych stanowiskach (stopień NATO OF-6 i powyżej) w strukturze dowodzenia 3NSB w okresie wykonywania przez nich obowiązków na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. immunitet od działań prawnych oraz aresztowania i zatrzymania, nienaruszalność dokumentów osobistych, udogodnienia odnośnie do bagażu osobistego podobne do tych, jakie ma korpus dyplomatyczny. Immunitety i przywileje dla osób wyżej wymienionych osób przysługują nawet w czasie krótkotrwałych wizyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Będą one mogły być rozszerzone na wizytujących generałów i pracowników cywilnych na równoważnych stanowiskach, zgodnie z dalszymi ustaleniami z Ministrem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Przeczytaj także:
NIK: unikanie opodatkowania i transfer zysków poza kontrolą fiskusa
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)