eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuZgromadzenia spontaniczne: rząd zmienia prawo

Zgromadzenia spontaniczne: rząd zmienia prawo

2015-06-09 16:08

Zgromadzenia spontaniczne: rząd zmienia prawo

Rząd przyjął nowe Prawo o zgromadzeniach © iMAGINE - Fotolia.com

Trzy tryby zgromadzeń publicznych, w tym zgromadzenie spontaniczne przewiduje przyjęty dziś przez rząd projekt ustawy Prawo o zgromadzeniach. Regulacja wdraża w życie standardy konstytucyjne, w tym wyrok Trybunału Konstytucyjnego, oraz międzynarodowe, obejmujące między innymi wytyczne Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Przeczytaj także: Prawo o zgromadzeniach: nowelizacja

W projekcie Prawa o zgromadzeniach zawarto rozwiązania odnoszące się do zgromadzeń podlegających uprzedniej notyfikacji (zawiadomieniu), jak i zwolnionych z tego obowiązku. Projekt przewiduje trzy tryby zgłaszania zgromadzeń publicznych – zwykły, uproszczony oraz możliwość odbywania zgromadzeń spontanicznych.

W pierwszym przypadku zawiadomienie o zamiarze zorganizowania zgromadzenia kierowane jest do gminy. Natomiast w trybie uproszczonym zgłoszenia należy dokonać do gminnego (miejskiego) centrum zarządzania kryzysowego, najpóźniej na 2 dni przed planowanym terminem zgromadzenia - przy czym nie może ono powodować utrudnienia dla ruchu drogowego, a w szczególności powodować zmiany w jego organizacji. Projekt wprowadza też do polskiego systemu prawnego zgromadzenie spontaniczne, którym jest „zgromadzenie, które odbywa się w związku z zaistniałym nagłym i niemożliwym do wcześniejszego przewidzenia wydarzeniem związanym ze sferą publiczną, którego odbycie w innym terminie byłoby niecelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej”. Tego rodzaju zgromadzeń nie trzeba będzie zgłaszać.

Gmina będzie mogła wyznaczyć do udziału w zgromadzeniu swojego przedstawiciela. Jeśli jednak liczba uczestników ma być większa niż 500 lub będzie istniało niebezpieczeństwo naruszenia porządku publicznego w trakcie trwania zgromadzenia – wyznaczenie przedstawiciela będzie obowiązkowe.

Ustawa pozwala na składanie zawiadomień o zamiarze zorganizowania zgromadzenia pisemnie, za pomocą faksu, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: