eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeE-pisma procesowe i sprawniejsze sądy. Sejm nowelizuje Kc i Kpc

E-pisma procesowe i sprawniejsze sądy. Sejm nowelizuje Kc i Kpc

2015-05-28 20:31

E-pisma procesowe i sprawniejsze sądy. Sejm nowelizuje Kc i Kpc

Sejm znowlizował Kodeks cywilny i Kodeks postępowania cywilnego © Scanrail - Fotolia.com

Sejm znowelizował Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego. Nowe przepisy mają przynieść oszczędności w sądownictwie, poprawić pracę sądów, uprościć niektóre czynności procesowe i zwiększyć dostęp do sądu. Nowelizacja obejmuje też zmiany w regulacjach dotyczących postępowania rozpoznawczego, klauzulowego oraz egzekucyjnego. Nowelizacja trafiła teraz do Senatu.

Przeczytaj także: Sejm zwiększa skuteczność komorników. Przedsiębiorcy protestują

Nowelizacja wprowadza między innymi nową formę czynności prawnych – formę dokumentową. Dokumentem ma być nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią (w tym np. e-mail czy sms). Przyjęta przez Sejm pozwala ponadto na wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną i dokonywania doręczeń elektronicznych także w postępowaniach cywilnych prowadzonych w zwykłym trybie – za pomocą aplikacji elektroniczne biuro podawcze.

System informatyczny do obsługi elektronicznego biura podawczego będzie wprowadzany stopniowo, ale wszystkie sądy będą musiały umożliwić wnoszenie pism procesowych drogą elektroniczną w ciągu 3 lat od wejścia w życie nowych przepisów. Wprowadzony będzie również obowiązek elektronicznego przesyłania korespondencji między komornikami sądowymi, organami podatkowymi i administracyjnymi organami egzekucyjnymi.

Nowelizacja rozszerza ponadto możliwość przeprowadzania posiedzenia i dowodu (np. przesłuchania świadka) przy pomocy urządzeń umożliwiających dokonywanie tych czynności na odległość.

Sejm zdecydował się również na zmianę przepisów dotyczących egzekucji komorniczych z zajętych ruchomości. Ruchomości nie będą mogły być sprzedawane wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia. Do tej pory do sprzedaży nie mogło dojść wcześniej niż siódmego dnia od zajęcia. Zmianę taką zaproponowali posłowie po licznych doniesieniach o nieprawidłowościach w pracy niektórych komorników.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: