eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualnościSejm: prorodzinne zmiany w Kodeksie pracy

Sejm: prorodzinne zmiany w Kodeksie pracy

2015-04-23 15:05

Sejm: prorodzinne zmiany w Kodeksie pracy

Sejm pracuje nad prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu pracy © Tatyana Gladskih - Fotolia.com

Uproszczenie i uelastycznienie systemu urlopów związanych z opieką nad dzieckiem oraz ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy ze względu na obowiązki rodzinne - to cele prezydenckiej nowelizacji Kodeksu pracy, nad którą pracuje obecnie Sejm. Prezydent proponuje również wydłużenie okresu, w którym można skorzystać z urlopu ojcowskiego.

Przeczytaj także: Będą dłuższe urlopy rodzicielskie

W projekcie ustawy zaproponowano zmiany dotyczące pracy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy, według indywidualnego rozkładu czasu pracy, w tzw. ruchomym czasie pracy oraz stosowania skróconego tygodnia pracy, a zatem tych elastycznych form czasu pracy, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w celu godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Projektowane rozwiązania polegają na wprowadzeniu szczególnych regulacji w sytuacji, gdy wniosek pracownika o wykonywanie pracy we wspomnianych formach, składany jest ze względu na obowiązki rodzinne. W takim przypadku pracodawca zostanie zobligowany do jego uwzględnienia, chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje, że rodzice będą mogli łączyć urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze maksymalnie przez 64 tygodnie (dotychczas przez 32 tygodnie). Pracodawca będzie miał obowiązek uwzględnić wniosek pracownika wychowującego dziecko do lat 14 lub sprawującego opiekę nad osobą dorosłą o zmianę organizacji czasu pracy (zmniejszenie wymiaru czasu pracy, indywidualny lub ruchomy czas pracy lub skrócony tydzień pracy), chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. W firmach zatrudniających minimum 20 osób pracodawca odmowę uwzględnienia takiego wniosku będzie musiał uzasadniać na piśmie.

Rodzice uprawnieni do urlopów rodzicielskich i wychowawczych będą mogli z nich skorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a zatem również w pierwszym okresie rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole. Dodatkowo rodzice, którzy wrócą do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia, będą mogli wykorzystać pozostałą część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni, w 2 częściach) do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Prezydent proponuje też, by ojciec mógł wykorzystać urlop ojcowski do ukończenia przez dziecko dwóch lat (obecnie ma na to rok). Nowelizacja wychodzi też naprzeciw potrzebom rodzin, w których jedno z rodziców zatrudnione na umowę o pracę, a drugie prowadzi własną działalność gospodarczą. W takim przypadku oboje rodziców będzie się mogło wymieniać się opieką nad dzieckiem oraz przysługującym z tego tytułu urlopem lub zasiłkiem.

Sejm przesłał projekt do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: