Przestępczość gospodarcza: MSW ma plan walki
2015-04-16 14:30
MSW: kluczowe sprawne odbieranie korzyści z przestępstw gospodarczych © Bertold Werkmann - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprawa WGI: ABW zignorowała tropy prowadzące do rajów podatkowych
Głównym celem Programu jest ograniczenie przestępczości gospodarczej poprzez wzmocnienie przeciwdziałania jej, zwiększenie skuteczności zwalczania oraz poprawa efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podkreśla, że odbieranie korzyści pochodzących z przestępstw jest dotkliwą dla przestępców metodą zwalczania przestępczości.Przestępczością gospodarczą najbardziej zagrożone są sektory: paliwowy, tytoniowy, spirytusowy oraz bankowy. Dotyczy zarówno osób posiadających specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, bankowości czy rachunkowości (przestępczość tzw. „białych kołnierzyków”), jak i osób wywodzących się z różnych środowisk społecznych, a także zorganizowanych grup przestępczych. Najważniejsze obszary przestępczości gospodarczej, to według MSW, przestępczość podatkowa, a w szczególności związana z podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym, przestępczość na rynku bankowym, kapitałowym, ubezpieczeń oraz przestępczość związaną z rynkiem gier hazardowych.
– Przestępczość tzw. białych kołnierzyków staje się coraz bardziej uciążliwa dla gospodarki i państwa. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca służb i specjalistów z wielu różnych dziedzin, w tym na poziomie rządowym. Tylko silne państwo jest w stanie skutecznie reagować na nieuczciwe praktyki ze strony wyspecjalizowanych grup przestępczych – podkreśla Grzegorz Karpiński, wiceminister spraw wewnętrznych.
W postępowaniach dotyczących przestępstw gospodarczych już dokonuje się coraz więcej zabezpieczeń majątkowych. W 2014 r. kwota zabezpieczeń majątkowych była ponad dwukrotnie wyższa niż w 2009 r. (670 mln zł w 2014 r. wobec 270 mln zł w 2009). Spada jednak liczba osób podejrzewanych o przestępstwa gospodarcze. W 2013 roku osiągnęła ona najniższy poziom od ponad 10 lat i wyniosła ponad 40 tys. osób. Jak zauważa MSW, spadek liczby podejrzanych, przy jednoczesnym wzroście liczby przestępstw, wskazuje na popełnianie coraz bardziej złożonych przestępstw gospodarczych.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)