eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczePrzestępczość gospodarcza: MSW ma plan walki

Przestępczość gospodarcza: MSW ma plan walki

2015-04-16 14:30

Przestępczość gospodarcza: MSW ma plan walki

MSW: kluczowe sprawne odbieranie korzyści z przestępstw gospodarczych © Bertold Werkmann - Fotolia.com

Odbieranie korzyści pochodzących z przestępstw gospodarczych jako najskuteczniejsza metodą zwalczania przestępczości ekonomicznej - to oś projekt Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020, opracowanego przez MSW, we współpracy z resortem finansów i Prokuraturą Generalną. Rozwiązania zawarte w projekcie pozwolą na skuteczniejszą walkę z przestępczością gospodarczą.

Przeczytaj także: Sprawa WGI: ABW zignorowała tropy prowadzące do rajów podatkowych

Głównym celem Programu jest ograniczenie przestępczości gospodarczej poprzez wzmocnienie przeciwdziałania jej, zwiększenie skuteczności zwalczania oraz poprawa efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podkreśla, że odbieranie korzyści pochodzących z przestępstw jest dotkliwą dla przestępców metodą zwalczania przestępczości.

Przestępczością gospodarczą najbardziej zagrożone są sektory: paliwowy, tytoniowy, spirytusowy oraz bankowy. Dotyczy zarówno osób posiadających specjalistyczną wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, bankowości czy rachunkowości (przestępczość tzw. „białych kołnierzyków”), jak i osób wywodzących się z różnych środowisk społecznych, a także zorganizowanych grup przestępczych. Najważniejsze obszary przestępczości gospodarczej, to według MSW, przestępczość podatkowa, a w szczególności związana z podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym, przestępczość na rynku bankowym, kapitałowym, ubezpieczeń oraz przestępczość związaną z rynkiem gier hazardowych.

– Przestępczość tzw. białych kołnierzyków staje się coraz bardziej uciążliwa dla gospodarki i państwa. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca służb i specjalistów z wielu różnych dziedzin, w tym na poziomie rządowym. Tylko silne państwo jest w stanie skutecznie reagować na nieuczciwe praktyki ze strony wyspecjalizowanych grup przestępczych – podkreśla Grzegorz Karpiński, wiceminister spraw wewnętrznych.


W postępowaniach dotyczących przestępstw gospodarczych już dokonuje się coraz więcej zabezpieczeń majątkowych. W 2014 r. kwota zabezpieczeń majątkowych była ponad dwukrotnie wyższa niż w 2009 r. (670 mln zł w 2014 r. wobec 270 mln zł w 2009). Spada jednak liczba osób podejrzewanych o przestępstwa gospodarcze. W 2013 roku osiągnęła ona najniższy poziom od ponad 10 lat i wyniosła ponad 40 tys. osób. Jak zauważa MSW, spadek liczby podejrzanych, przy jednoczesnym wzroście liczby przestępstw, wskazuje na popełnianie coraz bardziej złożonych przestępstw gospodarczych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: