Umowa cywilnoprawna – 7 aspektów, o których warto pamiętać
2015-04-06 00:35
Umowa © tivoly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jakie formy zatrudnienia w projekcie unijnym są dozwolone?
Zatrudnienie na umowę o dzieło lub zlecenie może być świetnym rozwiązaniem w przypadku mniejszych firm. Przedsiębiorcy często jednak nie zdają sobie prawy z niuansów, jakie tutaj rządzą. Oto 7 kwestii, z których istnienia warto zdawać sobie sprawę przed podpisaniem umowy cywilnoprawnej.1. Umowa cywilnoprawna nie może zastąpić tej o pracę
Przed podpisaniem umowy z nową osobą należy dobrze zastanowić się, czego konkretnie przedsiębiorca będzie od niej potrzebował i jak współpraca ma wyglądać. Od tego zależy bowiem rodzaj podpisanego kontraktu. Niekiedy przepisy zobligują nie do zatrudnienia na umowę cywilnoprawną, ale do zaproponowania etatu.
Stanie się tak jeśli pracodawca będzie wymagał od zatrudnionego, by ten wykonywał:
- swoje zadania wyłącznie osobiście,
- pracę jego kierownictwem oraz nadzorem,
- powtarzalne, regularne czynności w stałych odcinkach czasowych,
- pracę w wyznaczonym miejscu i czasie.
To kiedy dane zlecenie staje się stosunkiem pracy bywa trudne do określenia. Jednak w sytuacji, gdy jednocześnie pojawiają się powyższe cechy, z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że tak właśnie jest. A to wymaga podpisania umowy o pracę.
fot. tivoly - Fotolia.com
Umowa
2. Istotny przedmiot umowy
Podstawową różnicą, na którą należy zwrócić uwagę w kontekście podpisania umowy o dzieło lub zlecenie jest jej przedmiot. W przypadku tej pierwszej najważniejszy jest rezultat działań zleceniobiorcy. Może nim być przykładowo zaprojektowanie strony www, stworzenie aplikacji, czy przygotowanie firmowego logotypu.
Nie zawsze jednak stwierdzenie, co będzie efektem działań jest możliwe. Ewentualnie przedsiębiorca nie widzi takiej konieczności. W takim przypadku warto zastanowić się nad podpisaniem umowy zlecenie. To częsty kontrakt w sytuacjach, kiedy zatrudnia się daną osobę np. do roznoszenia ulotek, telemarketingu, moderowania forum internetowego czy ochrony budynku.
3. Umowa o dzieło zawsze odpłatna, zlecenie niekoniecznie
Podejmując decyzję, co do wyboru danego kontraktu należy zwrócić uwagę, że umowa o dzieło jest z założenia umową odpłatną. Oznacza to, że musi określać kwotę, którą otrzyma osoba podejmująca się danego zadania.
Inaczej jest przy umowie zlecenie, która może być zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna. To kwestia jaką obie strony powinny pomiędzy sobą ustalić. Tutaj pewna ważna informacja – jeżeli w umowie zlecenie nie został zawarty zapis o braku wynagrodzenia, to uznaje się, że ma ona charakter odpłatny.
Przydatne linki:
- Umowa zlecenie
- Umowa o dzieło
- Składki ZUS z tytułu umowy o pracę
4. Forma pisemna nie jest wymagana
Umowa zlecenie, jak i o dzieło nie musi być sporządzona w formie pisemnej. W przepisach nie ma zapisów, które określałyby konkretny sposób ich zawarcia. Co za tym idzie możliwa jest dowolna forma, np. ustna. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tu spisanie umowy na piśmie (w celach dowodowych).
Konieczność spisania na piśmie istnieje w kontekście umowy o pracę oraz o przeniesienie autorskich praw majątkowych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)