eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuBanki spółdzielcze będą bezpieczniejsze

Banki spółdzielcze będą bezpieczniejsze

2015-03-19 21:28

Banki spółdzielcze będą bezpieczniejsze

Sejm pracuje nad ustawą zwiększającą bezpieczeństwo banków spółdzielczych © Marcin Chodorowski - Fotolia.com

Zmiany dotyczące zasad tworzenia funduszy własnych banków spółdzielczych, możliwość powołania przez banki spółdzielcze systemu ochrony instytucjonalnej – zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Pracę nad rządowym projektem rozpoczęli w pierwszym czytaniu posłowie.

Przeczytaj także: Banki spółdzielcze: początek końca historii?

Projekt dostosowuje krajowy system bankowości spółdzielczej do rozporządzenia unijnego w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych (tzw. CRR, od Capital Requirements Regulation).

Zmiany dotyczą zasad tworzenia funduszy własnych oraz umożliwiają powołanie przez banki spółdzielcze oraz zrzeszające (czyli powstałe w wyniku połączenia się co najmniej dwóch banków, w tym co najmniej jednego spółdzielczego) systemu ochrony instytucjonalnej.

Projekt nowelizacji wprowadza m.in. nowe wskaźniki kapitałowe, służące do określenia wypłacalności banków. Projekt umożliwia zaliczenie do kapitału podstawowego Tier I wpłat na udziały członkowskie w bankach spółdzielczych. Projekt zobowiązuje banki do utrzymywania płynnych aktywów umożliwiających pokrycie odpływów gotówkowych w ciągu następnych 30 dni kalendarzowych. Banki mogą ten wymóg spełniać indywidualnie, poprzez powołanie tzw. grupy płynnościowej lub poprzez stworzenie systemu ochrony instytucjonalnej, zapewniającego płynność i wypłacalność każdego z jego uczestników. Projekt rządu tworzy podstawy do stworzenia takiego systemu. Udział w nim będzie dobrowolny, a jego członkowie będą wzajemnie gwarantowali swoje zobowiązania. Z wpłat uczestników będzie powołany specjalny fundusz pomocowy.

Projekt przewiduje, że na wydatki związane z tworzeniem lub przystąpieniem do systemu, banki spółdzielcze i zrzeszające będą mogły otrzymać pożyczki z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ze środków zgromadzonych w funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych. Ponadto projekt umożliwia bankom spółdzielczym, posiadającym co najmniej 5 mln euro funduszy własnych, wypowiedzenie – za zgodą KNF – umowy zrzeszenia i zwalnia je z obowiązku zawarcia takiej umowy z innym bankiem zrzeszającym.

Rząd przyjął projekt 27 stycznia 2015 r. Do Sejmu trafił on 6 lutego, a 17 lutego został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Dalsze prace nad projektem będą prowadzone w sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: