eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuTK: ustawa hazardowa zgodna z Konstytucją

TK: ustawa hazardowa zgodna z Konstytucją

2015-03-11 22:39

TK: ustawa hazardowa zgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa hazardowa jest zgodna z Konstytucją © Maxim_Kazmin - Fotolia.com

Przy uchwalaniu ustawy o grach hazardowych nie zostały naruszone normy konstytucyjne, a ograniczenie wolności działalności gospodarczej w postaci gier na automatach jest uzasadnione ważnym interesem publicznym – stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Przeczytaj także: TK: przekształcenie użytkowania wieczystego we własność niezgodne z Konstytucją

Skutkiem wejścia w życie ustawy o grach hazardowych była likwidacja salonów gier na automatach oraz punktów gier na automatach o niskich wygranych. Na mocy ustawy, prowadzenie działalności gospodarczej w postaci gier na automatach stało się bowiem możliwe wyłącznie przez podmioty posiadające koncesję na prowadzenie kasyna. Według Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Rejonowego w Gdańsku, które zadały pytania prawne TK, tryb uchwalania ustawy o grach hazardowych mógł naruszyć konstytucyjny tryb ustawodawczy przez brak notyfikacji Komisji Europejskiej, a sama ustawa może ograniczać swobodę działalności gospodarczej.

Brak notyfikacji zgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny sprawę rozpoznał w pełnym składzie, orzekając, że ustawa o grach hazardowych jest zgodna z Konstytucją. Trybunał stwierdził, że notyfikacja tzw. przepisów technicznych jest unijną procedurą, w jakiej państwo członkowskie jest zobowiązane do informowania Komisji Europejskiej i innych państw członkowskich o projektowanych przepisach technicznych, a także do uwzględniania zgłoszonych przez nie szczegółowych opinii i uwag. Żaden z przepisów konstytucji nie reguluje jednak tej kwestii, Trybunał Konstytucyjny uznał więc, że notyfikacja nie stanowi elementu konstytucyjnego trybu ustawodawczego.

Ustawa może ograniczać wolność gospodarczą

Trybunał stwierdził ponadto, że zablokowanie przez ustawodawcę możliwości urządzania gier na wszelkich automatach w salonach gier, w punktach handlowych, gastronomicznych i usługowych, a więc poza kasynami gry, spełnia konstytucyjne wymogi ograniczenia wolności działalności gospodarczej. Ograniczenie możliwości organizowania gier na automatach wyłącznie do kasyn jest niezbędne dla ochrony społeczeństwa przed negatywnymi skutkami hazardu oraz dla zwiększenia kontroli państwa nad tą sferą, stwarzającą zagrożenia w postaci uzależnień oraz obecności struktur przestępczych. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, zwalczanie takich zagrożeń społecznych leży w interesie publicznym, a wolność działalności gospodarczej w postaci hazardu może być ograniczana.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Śmiechu warte

    bee2r / 2015-03-12 08:14:36

    Czyli co trzeba zrobić żeby prowadzić teraz salon z automatami? Trzeba mieć koncesje na prowadzenie kasyna. A co trzeba zrobić żeby mieć taką koncesje? Trzeba dużo dać paru ludziom w łapę... I jeszcze ta mafia ma czelność wmawiać, że w "wolnym kraju" to oni będą dyktować co leży w interesie publucznym, a co nie... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: