eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuZmiany w Prawie własności przemysłowej

Zmiany w Prawie własności przemysłowej

2015-02-25 22:17

Zmiany w Prawie własności przemysłowej

Rząd chce zmian w Prawie własności przemysłowej © shock - Fotolia.com

W Polsce będą uznawane skutków międzynarodowej rejestracji wzorów przemysłowych na podstawie Aktu genewskiego Porozumienia haskiego. Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa własności przemysłowej oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja dostosowuje prawo polskie do wiążących umów międzynarodowych.

Przeczytaj także: Prawo patentowe Unii Europejskiej czekają rewolucyjne zmiany

Wprowadzane przez nowelizację rozwiązania uwzględniają konieczność stosowania przez Polskę zapisów Aktu genewskiego Porozumienia haskiego, Traktatu singapurskiego o prawie znaków towarowych, dyrektyw unijnych oraz wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących prawa własności przemysłowej.

W stosunku do wynalazków i wzorów użytkowych wprowadzono tzw. ulgę w nowości. Możliwe będzie dla zgłaszającego uzyskanie patentu, mimo ujawnienia wynalazku przez osoby trzecie, jeżeli nastąpi ono nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem zgłoszenia i spowodowane było oczywistym nadużyciem w stosunku do zgłaszającego lub jego poprzednika prawnego.

W projekcie nowelizacji doprecyzowano ponadto przepisy dotyczące ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych. Na zgłaszających wynalazki biotechnologiczne projekt nowelizacji nakłada obowiązek ujawnienia w opisie i zastrzeżeniach patentowych, przemysłowego zastosowania sekwencji lub częściowej sekwencji genu.

Nowelizacja ponadto usuwa luki prawne i dostrzeżone w praktyce trudności interpretacyjne. Wprowadza również rozwiązania upraszczające procedurę postępowania przed Urzędem Patentowym i obniżenie opłaty za zgłoszenie znaków towarowych.

Korespondencja z Urzędem Patentowym prowadzona elektronicznie nie będzie wymagała certyfikowanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Za równoważne z podpisem odręcznym będą uznawane również inne podpisy – podpis składany za pomocą dowodu osobistego, e-PUAP, czy inne podpisy spełniające wymagania określone w przepisach międzynarodowych lub unijnych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: