Bezpłatna pomoc prawna dla ubogich Polaków
2015-02-23 22:40
Już od 2016 roku ma zacząć działać system bezpłatnego poradnictwa prawnego © Gor Grigoryan - Fotolia.com
Rząd pracuje nad ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa – powiedziała premier Ewa Kopacz. Premier Kopacz poinformowała o rządowej inicjatywie z okazji rozpoczynającego się dziś Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Przeczytaj także: Od przyszłego roku bezpłatna pomoc prawna
Premier Kopacz zapowiedziała, że odpowiedni projekt ustawy z końcem marca ma trafić pod obrady Sejmu. Według szefowej rządu, ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej będzie oparta na 3 filarach: nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa.– Ustawa jest odpowiedzią na potrzeby osób, które nie mogą skorzystać z pomocy prawnika między innymi ze względu na swój status materialny – powiedziała premier Kopacz.
Na terenie całego kraju powstanie ponad 1500 punktów, w których pomocy prawnej będą udzielać adwokaci i radcowie prawni. Punkty będą organizowane przez samorządy lokalne w porozumieniu z samorządami zawodowymi i organizacjami pozarządowymi.
Bezpłatna pomoc prawna będzie skierowana do osób uprawnionych do korzystania z pomocy społecznej z powodu m.in.: ubóstwa, niepełnosprawności, sieroctwa, bezrobocia, przemocy w rodzinie, a także wielodzietności. Z pomocy będą mogli korzystać także posiadacze Karty Dużych Rodzin, oraz osoby, które ucierpią np. w sytuacji klęski żywiołowej. W ramach systemu pomocy powstaną również 42 stanowiska ogólnopolskiej infolinii, za pośrednictwem których będzie można uzyskać informację prawną.
Jak zadeklarowała premier Kopacz, rozwiązania dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej mają wejść w życie od początku 2016 roku, a dotyczące informacji prawnej od początku roku 2017.
O rządowej inicjatywie dotyczącej utworzenia systemu bezpłatnej pomocy prawnej premier Kopacz poinformowała z okazji rozpoczynającego się dziś „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W ramach tygodnia, trwającego w dniach 23 lutego do 28 lutego zainteresowani mogą zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.
Podczas „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” informacji prawnych będą udzielać nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać ponadto pomoc psychologiczną.
Przeczytaj także:
Bezpłatna pomoc prawna: rząd przyjął projekt ustawy
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
prawo, pomoc prawna, bezpłatna pomoc prawna, bezpłatna pomoc, Karta Dużych Rodzin
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)