Jak założyć działalność gospodarczą w mieszkaniu?
2015-02-13 09:47
Przeczytaj także: Jak założyć własną firmę krok po kroku?
Założenie i prowadzenie gabinetu lekarskiego oraz pokrewnej działalności, opierającej się na udzielaniu świadczeń medycznych, jest obwarowane przepisami, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jednym z dokumentów, który wskazuje wymogi, jakie musi spełnić lokal do tego przeznaczony, jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. Zgodnie z tym dokumentem możliwe jest umieszczenie siedziby gabinetu lekarskiego w budynku mieszkalnym. - Rozporządzenie nie precyzuje tego, jaka musi być minimalna powierzchnia gabinetu lekarskiego, ale zaznacza, że musi umożliwiać „prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu”, który jest stosowany w lokalu – dodaje Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości. Ponadto zgodnie z wymogami poza gabinetem musimy wydzielić jedno miejsce do przechowywania bielizny brudnej, odpadów oraz urządzeń i środków do utrzymywania czystości. Ściany pomieszczenia, w którym będziemy przyjmować pacjentów, muszą być wykonane z materiałów umożliwiających dezynfekcję, podobnie jak połączenia ścian i podłogi.
Ponadto w samym gabinecie w zależności od specjalizacji wymagana jest umywalka z dostępem do wody ciepłej i zimnej. Jeśli w zakres naszej działalności wchodzą zabiegi, to rozporządzenie nakłada również obowiązek instalacji zlewu z baterią. Te dwa ostatnie wymogi powodują konieczność uzyskania pozwolenia na budowę – w tym przypadku polegającą na wykonaniu zmian w instalacjach sanitarnych wewnątrz lokalu mieszkalnego. Musimy również przygotować poczekalnię dla pacjentów i udostępnić im toaletę. Pamiętajmy też, że zgodnie z przepisami (art. 5 „Prawa budowlanego”) gabinet musi być wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Oprócz tego, jeśli nasza działalność gospodarcza w mieszkaniu ma być gabinetem lekarskim, musimy uzyskać odpowiednie pozwolenia sanitarne, które wydaje lokalna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Niezbędne jest także, jeszcze przed rozpoczęciem działalności, podpisanie umowy ze specjalistyczną firmą utylizującą odpady medyczne- wyjaśnia Marcin Sodo. Ponadto każdy lekarz prowadzący prywatną praktykę jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Na koniec pozostaje nam rejestracja gabinetu we właściwej Okręgowej Izbie Lekarskiej – można to zrobić w internetowym Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.
Po trzecie: rejestracja firmy
Kiedy zmiana przeznaczenia lokalu zostanie zaakceptowana przez starostę lub gdy uzyskamy pozwolenie na budowę i wykonamy niezbędne prace dostosowujące pomieszczenia, możemy przejść do ostatniego kroku. Działalność gospodarcza w mieszkaniu podobnie jak każda inna wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Możemy to zrobić na cztery sposoby:
- online – wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny lub bezpłatny profil zaufany na platformie ePUAP,
- online z koniecznością wizyty celem podpisania drukowanego wniosku w urzędzie gminy,
- wypełnienie i złożenie papierowego wniosku w urzędzie gminy,
- wypełnienie papierowego wniosku i przesłanie go listem poleconym do urzędu gminy wraz podpisem potwierdzonym notarialnie.
Po wypełnieniu wniosku i finalizacji rejestracji firmy, uzyskamy numery NIP i REGON i zostaniemy zarejestrowani w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w Urzędzie Skarbowym. Jeśli wybraliśmy pierwszy sposób rejestracji – w pełni elektroniczny – to cały proces zakończy się w ciągu 24 godzin od wysłania wniosku. Potwierdzenie założenia firmy otrzymamy na podany przez nas adres poczty elektronicznej. Następnie wystarczy wyrobić firmową pieczątkę i założyć konto w banku. Możemy już prowadzić działalność gospodarczą.
Działalność w mieszkaniu – oszczędność i wygoda
Założenie biura albo innej działalności gospodarczej w mieszkaniu to prosty sposób na ograniczenie kosztów jej prowadzenia. Niezależnie od tego, czy prowadzimy własną praktykę lekarską czy do zarabiania wystarcza nam komputer, od cieszenia się zaletami tego rozwiązania dzieli nas zaledwie kilka kroków.
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (3)