eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieFajerwerki - zachowaj ostrożność

Fajerwerki - zachowaj ostrożność

2014-12-30 11:37

Fajerwerki - zachowaj ostrożność

Fajerwerki - zachowaj ostrożność © volkerr - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Przed czterema laty w tragicznym wypadku w Moszczenicy koło Chojnic zginął 46-letni mężczyzna. Do wydarzenia doszło w noc sylwestrową, a za nieszczęście odpowiedzialny był wybuch petardy. Chociaż grono przeciwników strzelania sylwestrowego rokrocznie się rozrasta, ciągle bardzo wiele osób nie unika tego rodzaju rozrywki. Ci ostatni powinni szczególnie zadbać o kwestie związane z bezpieczeństwem. Jak to zrobić? O zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków przypominają UOKiK, Policja i Służby Celne.

Przeczytaj także: Bezpieczne fajerwerki

Nikogo nie trzeba przekonywać, że w sylwestrową noc odpalamy więcej fajerwerków i petard niż w ciągu wszystkich dwunastu, mijających miesięcy. Także w czasie tej jednej nocy na terenie Unii Europejskiej dochodzi do setek poparzeń, zranień i pożarów. Niektóre z tych wydarzeń, podobnie jak to z Chojnic, kończą się najtragiczniej. Statystyki pokazują, że przyczyną większości z nich jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków oraz niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Znakomita większość ofiar to mężczyźni w wieku 19-50 lat. Oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu to najczęstsze obrażenia, których nabawiają się poszkodowani w sylwestrowych wypadkach.

O zgodność wyrobów pirotechnicznych z wymaganiami przepisów dbają Służba Celna i Inspekcja Handlowa. Pierwsza kontroluje produkty importowane do UE zatrzymując na granicy towar, który nie spełnia wymogów. Z kolei Inspekcja Handlowa stale sprawdza fajerwerki dostępne na rynku.

fot. mat. prasowe

3 klasy wyrobów pirotechnicznych

Klasa 1 charakteryzują się bardzo niskim stopniem zagrożenia, są to np. zimne ognie przeznaczone do użytku wewnątrz oraz na zewnątrz budynków


Bezpieczeństwo produktów - działania


W prowadzonych od października kontrolach inspektorzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali 10 proc. z 529 sprawdzonych wyrobów. Zastrzeżenia dotyczyły głównie nieprawidłowego oznakowania i instrukcji obsługi. Wady konstrukcyjne miały jedynie 2 spośród 30 wyrobów wytypowanych do badań laboratoryjnych. Była to petarda błyskowa, której producent zastosował niedozwolony sposób zapłonu (przez tarcie) i emitująca zbyt duży hałas (dozwolony poziom to 120 dB). Inspektorzy zakwestionowali także baterię, która nie była wystarczająco stabilna i groziła odpaleniem ładunku w poziomie. Przedsiębiorcy, u których wykryto nieprawidłowości sami wycofali zakwestionowane produkty z obrotu lub zostali do tego zobowiązani.

fot. mat. prasowe

Zagrożenia związane z używaniem wyrobów pirotechnicznych

Fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie. Nieumiejętne obchodzenie się może być przyczyną groźnych wypadków


Konsumencie pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją.

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

  1. Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna,
  2. Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają,
  3. Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem,
  4. Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi,
  5. Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

fot. mat. prasowe

Jak kupować wyroby pirotechniczne?

Sprawdź czy produkt nie jest uszkodzony. Obudowa wyrobu nie może posiadać żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia, wybrzuszenia)


UŻYWASZ – pamiętaj:

  1. Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych np. tylko w noc sylwestrową.
  2. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
  3. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
  4. Wybierz miejsce, w którym korzystając z fajerwerków nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
  5. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.
  6. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną, Pogotowie.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: