Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy
2004-10-19 13:20
Przeczytaj także: Wypowiedzenie warunków umowy przyjęte czy nie?
Przedmiotem konsultacji ze związkami zawodowymi (w przypadku wypowiadania pracownikowi reprezentowanemu przez związek) winien być nie sam zamiar rozwiązania stosunku pracy, lecz zamiar pogorszenia pracownikowi dotychczasowych warunków. Pracodawca obowiązany jest podać w piśmie do organu związkowego nie tylko przyczyny uzasadniające wypowiedzenie warunków dotychczasowych, lecz także określić nowe warunki, jakie zamierza pracownikowi zaproponować. Tryb postępowania konsultacyjnego jest taki sam jak przy rozwiązaniu umowy o prace.Zasadność wypowiedzenia warunków pracy i płacy.
Przyczyny uzasadniające wypowiedzenie warunków pracy i płacy mogą zachodzić po stronie pracodawcy jak i pracownika. Najczęściej przyczynami tymi są okoliczności dające pracodawcy podstawę do wypowiedzenia umowy. W przypadku gdy wypowiedzenie oparte jest na przyczynach, które nie uzasadniają wypowiedzenia definitywnego umowy o pracę, lecz mają jedynie usprawiedliwiać jej zmianę, zasadność wypowiedzenia warunków pracy lub płacy zależy od tego czy pracodawca ma zamiar dalej zatrudniać pracownika stosownie do jego kwalifikacji i aktualnych możliwości pracodawcy. Na ocenę zasadności wypowiedzenia może mieć wpływ treść propozycji, jaką pracodawca złożył wobec pracownika w zakresie nowych warunków pracy lub płacy. Za nieuzasadnione należy uznać np. wypowiedzenie pracownikowi dotychczasowych warunków pracy lub płacy z równoczesnym zaproponowaniem mu warunków nie dostosowanych zupełnie do jego kwalifikacji, gdy istnieje możliwość zatrudnienia na innym stanowisku odpowiadającym jego uzdolnieniom przygotowaniu zawodowemu. Nieuzasadnione wypowiedzenie warunków to także takie, które jest połączone z propozycją zatrudnienia na warunkach nie nadających się do przyjęcia. W tym wypadku wypowiedzenie jest czynnością, która może być uznana za dokonaną w celu osiągnięcia skutku w postaci rozwiązania stosunku pracy przez skłonienie pracownika do złożenia oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków, czyli z obejściem przepisów o wypowiedzeniu umowy.
Tryb wypowiedzenia zmieniającego
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy jest jednostronną czynnością prawną pracodawcy, zmierzającą do zastąpienia z upływem okresu wypowiedzenia dotychczasowych warunków pracy lub płacy innymi albo do zakończenia stosunku pracy z upływem tego okresu w wypadku odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków.
Wypowiedzenie uważa się za dokonane gdy:
- pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki pracy lub płacy
Każde wypowiedzenie zmieniające powinno być złożone na piśmie, z zachowaniem przepisów o okresach i terminach wypowiedzenia, oraz winno zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach prawnych od wypowiedzenia (że pracownik może do połowy okresu wypowiedzenia odmówić przyjęcia nowych warunków). Jeśli pracodawca nie zawrze takiego pouczenia oznacza to, że pracownik ma czas do złożenia oświadczenia o przyjęciu nowych warunków pracy lub płacy do końca okresu wypowiedzenia.Po upływie okresu wypowiedzenia pracownika obowiązują nowe warunki pracy lub też umowa o pracę rozwiązuje się.
Powierzenie pracownikowi innych obowiązków na okres przejściowy
Powierzenie pracownikowi innych obowiązków na okres przejściowy nie wymaga wypowiadania dotychczasowych warunków pracy lub płacy jeśli:
- istnieją uzasadnione potrzeby pracodawcy
- łączny okres pracy na innym stanowisku nie może przekroczyć 3 miesięcy w roku kalendarzowym
- stanowisko zastępcze musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.
oprac. : Justitia.pl