Sejm zmienia ustawę o SSE
2014-11-28 14:22
Sejm nowelizuje ustawę o Specjalnych Strefach Ekonomicznych © vege - Fotolia.com
Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Nowelizacja między innymi reguluje kwestie zwrotu pomocy publicznej przez firmy wycofujące się z SSE. Wprowadza także obowiązek współpracy pomiędzy SSE a szkołami wyższymi.
Przeczytaj także: Inwestycje w SSE: 100 miliardów w 20 lat
Nowelizacja przewiduje, że do rad nadzorczych spółek zarządzających strefami zamiast przedstawiciela wojewody wejdzie przedstawiciel ministra finansów. Krok ten podyktowany jest tym, że Specjalne Strefy Ekonomiczne często położone są na terenie kilku województw, a formą pomocy publicznej udzielanej w strefach są zwolnienia podatkowe, podatki zaś leżą w gestii resortu finansów.Ponadto nowelizacja nakłada na spółki zarządzające SSE obowiązek współpracy ze szkołami ponadgminazjalnymi i wyższymi. Celem współpracy ma być dostosowanie oferty edukacyjnej i programów nauczania do potrzeb pracodawców.
Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie będzie oznaczało obowiązek zwrotu otrzymanej pomocy publicznej (zwolnień podatkowych). Przedsiębiorca do czasu zwrotu pomocy nie będzie mógł uzyskać nowego zezwolenia.
W nowelizacji ustawy przewidziano możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie na wniosek przedsiębiorcy (obecnie przedsiębiorca może złożyć wniosek o wygaszenie zezwolenia na prowadzenie działalności w strefie).
Firma będzie mogła wnioskować o wygaszenie zezwolenia, gdy przed złożeniem wniosku nie korzystała ze zwolnienia dochodu od podatku dochodowego na podstawie zezwolenia.
Nowelizacja ma ponadto na celu ujednolicenie zasad zmiany zezwolenia na działalność w strefie – bez względu na datę jego wydania, przede wszystkim w zakresie obniżenia warunku zatrudnienia określonej, minimalnej liczby pracowników.
Nowelizacja ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.
Przeczytaj także:
Nowa ustawa o SSE a rozwój rynku magazynowego w Polsce
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)