eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOdpowiedzialność materialna pracownika: pod jakimi warunkami?

Odpowiedzialność materialna pracownika: pod jakimi warunkami?

2014-11-25 00:26

Odpowiedzialność materialna pracownika: pod jakimi warunkami?

Odpowiedzialność za mienie © fot. mat. prasowe

Znajomość swoich praw okazuje się kluczowa w sytuacjach, kiedy grożą nam poważne konsekwencje czynów, za które niekoniecznie jesteśmy odpowiedzialni. Jedną ze szczególnie narażonych na nieprzyjemne zdarzenia grup są sprzedawcy – odpowiadają oni za powierzone im mienie, dlatego w przypadku jego zaginięcia bądź uszkodzenia muszą liczyć się z sankcjami. Jednak nie zawsze tak jest.

Przeczytaj także: Odpowiedzialność pracownika za mienie pracodawcy

”Odpowiedzialny” pracownik


Pracownik, któremu powierzono (z obowiązkiem zwrotu bądź wyliczenia się) jakieś mienie, w pełni odpowiada za szkodę, która na nim powstanie.

Co należy rozumieć pod pojęciem „mienie”? Według Kodeksu pracy mogą to być: pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, lub: narzędzia, środki ochrony indywidualnej czy obuwie robocze.
Należy jednak zauważyć, że katalog rzeczy, które można uznać za „mienie powierzone” jest otwarty. Kodeks pracy w art. 124 §2 wyraźnie mówi, że odpowiedzialność pracownika dotyczy każdego mienia, które zostanie mu powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się – mówi mecenas Helena Fic z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P.

Oznacza to, że każda szkoda, np. uszkodzenie bądź zaginięcie towaru, może być podstawą do pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności.

fot. mat. prasowe

Odpowiedzialność za mienie

Pracownik ponosi odpowiedzialność za powierzone mu mienie, jednak spełnione muszą być określone warunki


Co może zrobić pracownik?


Istnieją jednak okoliczności zwalniające pracownika z odpowiedzialności.
Zatrudniony musiałby w takiej sytuacji wykazać, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia – wskazuje mec. Fic.

Przydatne linki:
Kodeks pracy


W praktyce oznacza to, że jeśli pracodawca nie stworzył odpowiednich warunków do skutecznej ochrony mienia – np. towar leży niezabezpieczony lub sklep nie jest monitorowany, to wówczas (na wypadek nagłego zaginięcia mienia) pracownik może powołać się na wyżej wymienione okoliczności i dowieść, że do szkody doszło z przyczyn od niego niezależnych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: