eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckiePolubowny sąd konsumencki obowiązkowy?

Polubowny sąd konsumencki obowiązkowy?

2014-09-30 00:20

Polubowny sąd konsumencki obowiązkowy?

Polubowny sąd konsumencki obowiązkowy? © Corgarashu - Fotolia.com

Niedawno na stronie UOKIK-u zostały opublikowane założenia do Ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Jak sama nazwa wskazuje, założeniem nowej ustawy jest wprowadzenie systemu pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich (ADR) w taki sposób, aby większość z tych sporów (a docelowo może nawet wszystkie) były rozwiązywane w drodze polubownej – czy to poprzez mediację, czy to poprzez arbitraż (sąd polubowny).

Przeczytaj także: Pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich

W moim wpisie postaram się w pigułce przekazać Wam, drodzy przedsiębiorcy, co oznacza dla Was wejście w życie ustawy w takim kształcie, jaki wyłania się z założeń legislacyjnych. Przyjęta przez ustawodawcę koncepcja zakłada powstanie tzw. podmiotów ADR, które będą rozstrzygać spory konsumenckie poprzez:
  1. proponowanie rozwiązania sporu,
  2. narzucenie rozwiązania sporu,
  3. doprowadzenie do spotkania stron.

Nie jest tajemnicą, że w obecnym stanie prawnym konsumenci często dają za wygraną i nie idą do sądu po to, by pozywać przedsiębiorcę, który nie chce uznać reklamacji przysłowiowych butów (czy też innych, niedrogich, rzeczy codziennego użytku). Konsument obawia się przede wszystkim dwóch rzeczy: przewlekłości postępowania oraz poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów. Ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich ma to zmienić: postępowanie ma trwać maksimum 90 dni (z możliwością jego przedłużenia przez podmiot ADR w sprawach „wysoce zawiłych”) oraz ma być tańsze dla konsumenta (cokolwiek to znaczy – brak jest w założeniach jakichkolwiek propozycji kwotowych).

fot. Corgarashu - Fotolia.com

Polubowny sąd konsumencki obowiązkowy?

Przedsiębiorca nie będzie zmuszony skorzystać z pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich. Nadal będzie mógł odesłać konsumenta do sądu państwowego.


Najważniejsze dla Was, drodzy przedsiębiorcy, jest jednak to, czy musicie podporządkować się wyłącznej jurysdykcji podmiotów ADR. Okazuje się, że nie macie obowiązku uczestniczyć w postępowaniach ADR, jeżeli taka jest Wasza wola. Ustawa ma hołdować tzw. zasadzie dobrowolności, tj. jeżeli przedsiębiorca będzie chciał, aby wszelkie spory konsumenckie z jego udziałem rozpatrywał podmiot ADR – musi udzielić na to zgody. Zgoda będzie mogła być wyrażona we wzorcu umowy, poprzez przystąpienie do organizacji branżowej, która posiada własny podmiot ADR – czy też poprzez umieszczenie takiej zgody na stronie internetowej przedsiębiorcy.

Podsumowując powyższe – nawet po wejściu w życie Ustawy, przy obecnych jej założeniach, nie będziesz zmuszony, jako przedsiębiorca, do uczestniczenia w systemie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich. W dalszym ciągu będziesz mógł odesłać konsumenta od razu do sądu państwowego – jest to Twoje święte prawo.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: