eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeBiznes sezonowy? Zawieszenie firmy zredukuje koszty

Biznes sezonowy? Zawieszenie firmy zredukuje koszty

2014-09-05 10:54

Biznes sezonowy? Zawieszenie firmy zredukuje koszty

Działalność gospodarczą można zawiesić po sezonie © Rawpixel - Fotolia.com

Przedsiębiorcy prowadzący działalność o charakterze stricte sezonowym muszą liczyć się z tym, że ich przychody poza sezonem znacznie spadną. Jeżeli jednak opłacalność prowadzenia biznesu przez cały rok stoi pod znakiem zapytania, to wówczas warto zastanowić się nad zawieszeniem działalności.

Przeczytaj także: Zawieszenie firmy podczas urlopu to oszczędność

Działalności gospodarczej nie trzeba prowadzić bez przerwy


Agroturystyka, sprzedaż pamiątek, gastronomia w górach czy nad morzem – to mogą być biznesy o charakterze sezonowym. Ich prowadzenie wymaga dopełnienia takich samych formalności i obowiązków, jak w przypadku firm „całorocznych”. Działalność sezonowa wymaga więc m.in. rejestracji w CEIDG i ewentualnej aktualizacji wpisu, rejestracji w ZUS-ie i opłacania składek, rozliczania podatków, itp.

Z powyższych obowiązków wynikają stałe koszty związane z firmą, a także czas, który trzeba na nie poświęcić. Dlatego zawieszenie działalności może być opłacalnym rozwiązaniem.

W trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie musi:


opłacać comiesięcznych składek do ZUS

Zawieszenie firmy sprawia, że nie płaci się składek ZUS przedsiębiorcy. Jeżeli firma jest zawieszona w trakcie miesiąca, to za niepełny miesiąc zawieszenia płaci się składki społeczne proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy oraz pełną składkę zdrowotną. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wznowienia działalności w trakcie miesiąca.

składać deklaracji VAT

Według ogólnej zasady w trakcie zawieszenia nie składa się deklaracji VAT. Jeżeli jednak w okresie zawieszenia przedsiębiorca otrzymuje i opłaca faktury, np. za czynsz lub media i chce odliczyć z nich podatek – musi składać deklaracje uwzględniające kwoty z tych faktur.

płacić zaliczek na podatek dochodowy

Konieczne jest jednak złożenie deklaracji rocznej uwzględniającej przychody i koszty działalności gospodarczej.

fot. Rawpixel - Fotolia.com

Działalność gospodarczą można zawiesić po sezonie

Maksymalny czas zawieszenia wynosi 2 lata, ale gdy działalność zawieszana jest regularnie, to czas liczony jest za każdym razem od nowa.


Zawieszenie działalności – jak często jest możliwe i jak tego dokonać?


Każdy jednoosobowy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników na umowy o pracę, może zawiesić prowadzoną przez siebie działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Nie muszą to być pełne miesiące – zawieszenie możliwe jest w dowolnym momencie.

Co ważne nic nie stoi na przeszkodzie, aby działalność zawieszać i odwieszać wielokrotnie. Pod tym względem nie ma żadnych ograniczeń.
Uwaga:

Okresy zawieszenia firmy nie „sumują się”. Maksymalny czas zawieszenia wynosi 2 lata, ale gdy działalność zawieszana jest regularnie (np. co roku), to czas liczony jest za każdym razem od nowa.

Działalność zawiesza się składając odpowiednio wypełniony wniosek CEIDG-1. Formularz można złożyć wcześniej podając przyszłą datę, od której działalność nie będzie już prowadzona. W formularzu podaje się też przewidywaną datę wznowienia działalności, ale nie jest ona wiążąca, gdyż wznowienie także wymaga złożenia CEIDG-1.

Przydatne linki:
- Własna firma
- Niezbędnik firmowy


Zawieszenie działalności nie wymaga informowania o tym urzędu skarbowego i ZUS-u. Aczkolwiek za miesiące, w których składki społeczne ZUS płacone są od podstawy innej niż minimalna trzeba składać ZUS DRA. Jest to konieczne np. gdy firma została zawieszona w trakcie miesiąca.

4 kwestie ważne dla przedsiębiorców zawieszających działalność


Zawieszając działalność gospodarczą trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Oto 4 z nich:
  1. Działalność może zawiesić tylko przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników na umowy o pracę. Nie ma natomiast przeszkód, aby zawiesić działalność w przypadku zatrudniania osób na umowy zlecenia lub o dzieło.
  2. W czasie gdy firma jest zawieszona przedsiębiorca nie płaci składki zdrowotnej ZUS, ale przez to nie ma również prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych NFZ.
  3. W trakcie zawieszenia działalności płynie okres, w którym przedsiębiorcy przysługuje tzw. mały ZUS, mimo że przedsiębiorca w praktyce z niego nie korzysta.
  4. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT obejmuje tylko pełne okresy rozliczeniowe. Jeśli przedsiębiorca zawiesi działalność np. 5 maja to za maj i tak składa deklarację VAT-7.

Działalność sezonowa a podatek od nieruchomości


Warto także pamiętać, że zawieszenie działalności nie wpływa w żaden sposób na konieczność opłacania wyższego podatku od nieruchomości używanych do celów gospodarczych. Może to być problem dla działalności sezonowych, które nie korzystają z posiadanych lokali przez cały rok. Jednak zdaniem fiskusa przejściowe niewykorzystywanie przez przedsiębiorcę nieruchomości lub jej części nie oznacza, że nieruchomość przestaje być związana z działalnością.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • donedonke / 2014-09-08 10:15:03

    ja pracuję etatowo, a sezonowo mam swój biznes - zawieszanie się opłacą, o ile robie się to z głową, mec. Fic poleciła mi to rozwiązanie i kilku znajomych też podłapało ;) proste pomysły to dobre pomysły. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: