eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuKodeks wyborczy znowelizowany

Kodeks wyborczy znowelizowany

2014-08-21 12:36

Przeczytaj także: Zmiany w prawie V-VI 2014


Zmiana ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

W dniu 12 sierpnia 2014 roku Prezydent RP także podpisał również ustawę o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

W ramach samodzielnego wykonywania świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo mają prawo samodzielnie: ordynować leki zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w tym wystawiać na nie recepty, ordynować określone wyroby medyczne, w tym wystawiać na nie zlecenia albo recepty jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.

Ponadto w ramach realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo mają prawo wystawiać recepty na leki, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe, oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędne do kontynuacji leczenia, jeżeli ukończyły kurs specjalistyczny w tym zakresie.

Dodatkowo pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo mają prawo wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta. pielęgniarka i położna, na podstawie wyników badań lub dokumentacji medycznej i po uprzednim, osobistym wykonaniu badania fizykalnego będzie mogła ordynować leczenie. Pielęgniarka i położna, będą mogły kontynuować leczenie oraz wydać receptę albo zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne jako kontynuację bez dokonania osobistego badania pacjenta, jeśli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jednak recepty na leki zawierające określone substancje czynne oraz na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, recepty i zlecenia na określone wyroby medyczne oraz skierowania na określone badania diagnostyczne będą mogły być wystawiane przez uprawnione pielęgniarki i położne nie wcześniej niż od dnia 1 stycznia 2016 r.

Zmiana ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

W dniu 12 sierpnia 2014 roku Prezydent RP także podpisał również ustawę z dnia 26 czerwca o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ta dokonuje zmian istniejącego stanu prawnego w zakresie regulacji dotyczących administracyjnych procedur rejestracyjno-ewidencyjnych związanych z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przyjęte rozwiązania mają na celu uproszczenie reguł funkcjonowania tzw. „jednego okienka”, które w obowiązującym stanie prawnym w sposób niewystarczający realizują postulat sprawnego i pozbawionego nadmiernych formalności, procesu rozpoczynania działalności gospodarczej. Zdaniem inicjatorów nowelizacji obecnie, pomimo przyjętych zmian, przedsiębiorcy nadal są zobowiązani do wypełniania wielu formularzy zawierających te same treści na potrzeby różnych organów państwa, a sądy rejestrowe obciążone dodatkową pracą stały się de facto pośrednikiem w przekazywaniu korespondencji do innych urzędów.

Ustawa wprowadza regułę wymiany danych pomiędzy systemami teleinformatycznymi Krajowego Rejestru Sądowego i organów administracji publicznej oraz automatycznego zasilanie prowadzonych przez organy administracji publicznej ewidencji lub rejestrów danymi o treści wpisu w KRS-ie, bezpośrednio po dokonaniu wpisu w tym rejestrze i po jego każdorazowej zmianie.

Istotną zmianą jest także wprowadzenie obowiązku dokonania przez organ wpisu do prowadzonej ewidencji albo rejestru automatycznie po uzyskaniu treści objętej wpisem w KRS, bez weryfikacji tych danych, jak też automatycznego nadania NIP i numeru identyfikacyjnego REGON we własnym systemie oraz zwrotnego przekazywania informacji o nadanych NIP i numerze identyfikacyjnym REGON do Krajowego Rejestru Sądowego;

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2014 r.

Zmiana ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia.

W dniu 12 sierpnia 2014 roku Prezydent RP także podpisał również ustawę z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia.

Celem ustawy jest wzmocnienie roli konsultantów jako podmiotów doradczych Ministra Zdrowia oraz wojewodów poprzez zobowiązanie kandydata na konsultanta do złożenia oświadczenia dotyczącego potencjalnego konfliktu interesów oraz do aktualizowania informacji w trakcie pełnienia funkcji konsultanta oraz obowiązku ich weryfikowania przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: