eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuKodeks wyborczy znowelizowany

Kodeks wyborczy znowelizowany

2014-08-21 12:36

Przeczytaj także: Zmiany w prawie V-VI 2014


Zmiany w ustawie Kodeks wyborczy.

W dniu 4 sierpnia 2014 roku Bronisław Komorowski podpisał także ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw.

Podstawowa zmiana polega na poszerzeniu dopuszczalności głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 lipca 2011 r. (sygn. K 9/11) głosowanie korespondencyjne nie narusza przepisów Konstytucji i jest alternatywnym sposobem głosowania. Głosowanie korespondencyjne zostało wyłączone w wyborach samorządowych (do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta). Jedynie wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą mogli w wyborach samorządowych głosować korespondencyjnie (tak jak dotychczas).

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić wójtowi, a za granicą konsulowi – do 15 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenia będzie można dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłaszający przebywający w kraju otrzyma z urzędu gminy tzw. pakiet wyborczy – nie później niż 7 dni przed dniem wyborów. Natomiast za granicą konsul wyśle osobie zgłaszającej pakiet wyborczy – nie później niż 10 dni przed dniem wyborów. Do pakietu wyborczego poza kopertą zwrotną i kartą (kartami) do głosowania dołączony zostanie formularz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Podpisane oświadczenie wraz z wypełnioną kartą do głosowania trzeba będzie przesłać w kopercie zwrotnej. Koperty zwrotne powinny zostać doręczone właściwej obwodowej komisji wyborczej najpóźniej do czasu zakończenia głosowania w danych wyborach.

Ustawa wejdzie w życie 26 sierpnia 2014 roku.

Zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym.

W dniu 5 sierpnia 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Nowelizacja przewiduje możliwość przedłużenia okresu zajmowania stanowiska przez sędziego Sądu Najwyższego. Zgodnie z ustawą sędzia Sądu Najwyższego będzie mógł sprawować urząd do osiągnięcia 72 roku życia, jeżeli wyrazi taką wolę. Celem nowelizacji jest stworzenie warunków prawnych umożliwiających wykorzystania wiedzy i doświadczenia sędziów Sądu Najwyższego. Sędziowie SN będą mogli, po osiągnięciu 70 roku życia, dalej wykonywać obowiązki sędziowskie. Zasada ta dotyczyć będzie, ze względu na odpowiednie stosowanie przepisów, sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ustawa wejdzie w życie 29 sierpnia 2014 roku.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości.

W dniu 5 sierpnia 2014 roku Prezydent RP podpisał również ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości.

Zmiany wprowadzone do ustawy o rachunkowości dotyczą m. in.: katalogu jednostek zobowiązanych do stosowania przepisów o rachunkowości oraz definicji legalnej jednostek mikro, rezygnacji z obowiązku stosowania zasady ostrożności przez niektóre jednostki mikro, wyłączenia w odniesieniu do jednostek mikro możliwości dokonywania wyceny aktywów i pasywów według wartości godziwej i skorygowanej ceny nabycia, określenia w formie nowego załącznika zakresu bilansu dla jednostek mikro, określenia zakresu informacyjnego rachunku zysków i strat dla jednostek mikro, zwolnienia jednostek mikro z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym, rachunku przepływów pieniężnych oraz sprawozdania z działalności jednostki.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa z dnia 26 czerwca 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu i Wspólnej Deklaracji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, podpisanych w Londynie dnia 28 listopada 2013 roku.

W dniu 6 sierpnia 2014 roku Prezydent RP podpisał również ustawę z dnia 26 czerwca 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczych o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokołu i Wspólnej Deklaracji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych, podpisanych w Londynie dnia 28 listopada 2013 roku.

Jest to pierwsza umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Brytyjskich Wysp Dziewiczymi o wymianie informacji w sprawach podatkowych. W przypadku Polski Umowa dotyczy podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych oraz podatku od towarów i usług. W przypadku Brytyjskich Wysp Dziewiczych Umowa odnosi się do podatku dochodowego, podatku od wynagrodzeń i podatku od majątku.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: