Nowa ustawa o prawach konsumenta podpisana przez Prezydenta
2014-07-07 10:07
Przeczytaj także: Odroczenie obowiązku szkolnego - zmiany
Zmiany w ustawie o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw.
W dniu 18 czerwca 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa dokonuje implementacji postanowień dyrektywy Rady 2009/119/WE z dnia 14 września 2009 r. nakładającej na państwa członkowskie obowiązek utrzymywania minimalnych zapasów ropy naftowej lub produktów ropopochodnych (Dz. Urz. UE L 265 z 09.10.2009, str. 9).
Nowelizacja wprowadza także następujące zmiany:
- zmiana sposobu obliczania wysokości zapasów interwencyjnych,
- zmiany dotyczące dostępności zapasów,
- wprowadza do prawa polskiego możliwość utrzymywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zapasów interwencyjnych innych państw członkowskich UE, pod warunkiem zawarcia umowy międzynarodowej między Rzecząpospolitą Polską a państwem, na rzecz którego zapasy te będą utrzymywane. Ustawa określa wymogi zawarcia takiej umowy. Zapasy te nie będą wliczane do polskich zapasów interwencyjnych,
- nakłada na Agencję Rezerw Materiałowych obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów agencyjnych i wprowadza w ramach zapasów agencyjnych możliwości utworzenia zapasów specjalnych,
- wprowadza zmiany w przepisach dotyczących przeprowadzania kontroli przez Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych,
- tworzy Fundusz Zapasów Agencyjnych, będący państwowym funduszem celowym. Dysponentem Funduszu będzie Prezes Agencji Rezerw Materiałowych. Zadaniami Funduszu będą gromadzenie środków na tworzenie i utrzymywanie zapasów agencyjnych oraz finansowanie realizacji zadań Agencji w zakresie tworzenia i utrzymywania zapasów agencyjnych.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty.
W dniu 18 czerwca 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty.
Nowelizacja zawiera kompleksowe zmiany, których celem jest zapewnienie uczniom uczniom szkół podstawowych i gimnazjów, bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych, jak również materiałów ćwiczeniowych.
W związku z powyższym przedmiotowa ustawa nakłada na ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania obowiązek wyposażenia szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I–III. Podręczniki te staną się własnością organu prowadzącego szkołę z dniem ich przekazania przez wymienionego ministra. Regulacja ta będzie wdrażana stopniowo, począwszy od roku szkolnego:
- 2014/2015 – w stosunku do uczniów klasy I szkoły podstawowej,
- 2015/2016 – w stosunku do uczniów klasy II szkoły podstawowej,
- 2016/2017 – w stosunku do uczniów klasy III szkoły podstawowej.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 7 lipca 2014 roku, z wyjątkiem kilku przepisów które wejdą w życie z dniem 1 września 2014 roku i 1 września 2015 roku.
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
W dniu 20 czerwca 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Przedmiotowa nowelizacja stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca 2013 r., sygn. K 17/11, który ogłoszony został w dniu 9 lipca 2013 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 791. Istotą przedmiotowej ustawy jest wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą wymiar czasu pracy osób niepełnosprawnych, legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym, nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. I to bez konieczności spełnienia przez te osoby jakichkolwiek dodatkowych warunków. Przedmiotowa regulacja stanowi powrót do rozwiązań obowiązujących w ustawie o rehabilitacji zawodowej przez szereg lat aż do dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej z 2010 r.
Przeczytaj także:
Co zawiodło? Wały przeciwpowodziowe czy ludzie?
![Co zawiodło? Wały przeciwpowodziowe czy ludzie? [© ded - Fotolia] Co zawiodło? Wały przeciwpowodziowe czy ludzie?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zagrozenie-powodziowe/Co-zawiodlo-Waly-przeciwpowodziowe-czy-ludzie-262269-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)