3 sposoby na odzyskiwanie długów
2014-06-17 10:31
Co zrobić z zalegającymi płatnościami? © olly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zaległe płatności a postępowanie windykacyjne
Firma, której kontrahenci nie płacą w terminie, staje niejednokrotnie przed trudnym wyborem. Co zrobić z zalegającymi płatnościami? Czy lepiej jest zlecić ich odzyskanie, czy też po prostu sprzedać należność, pozbywając się problemu raz na zawsze, a może po prostu samemu zamienić się w windykatora? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wszystkie uzależnione są od jakości długu i czasu jego przeterminowania. Należy oszacować ryzyko wiążące się z każdym rozwiązaniem i dopiero wtedy obrać właściwą strategię odzyskania własnych należności.Na własną rękę
Największym grzechem wierzyciela jest bierność. Gdy płatność nie spłynie w terminie, nie można załamywać rąk, licząc na to, że dłużnik za chwilę się opamięta. Warto już od samego początku działać, dopytywać i monitorować spływ należności do swojej firmy. Nawet po to, aby pokazać, że jesteśmy w stanie zadbać o własny interes. Dlatego właśnie kontakt z dłużnikiem powinien być pierwszym krokiem, podjętym przez wierzyciela. Taki osobisty monitoring spływu należności jest dobrym rozwiązaniem, gdy niezapłacone należności są niewielkie, a dłużnicy to firmy, z którymi pracujemy od dawna i udało nam się zbudować dobre relacje. Dobrym sygnałem dla wierzyciela jest sytuacja, kiedy dłużnik sam informuje o tym, że może nastąpić problem z terminową płatnością. Gorzej, jeśli unika kontaktu, czy przekazuje niejasne informacje.
Im bardziej przeterminowany dług lub jego odzyskanie obciąża nas lub naszych pracowników dodatkowymi obowiązkami, tym bardziej opłaca się rozejrzeć za pomocą specjalistów. Działania na własną rękę w tym wypadku nadal są możliwe, ale skorzystanie z nich może wiązać się z wieloma utrudnieniami.
– Moment, kiedy dłużnik przestaje odbierać telefon, to najczęściej punkt krytyczny, w którym wielu wierzycieli kieruje sprawę do windykatora – wyjaśnia Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji w Kaczmarski Inkasso sp. z o.o.
fot. olly - Fotolia.com
Co zrobić z zalegającymi płatnościami?
Zlecenie
Ponieważ nie wszystkie firmy stać na to, aby przebranżowić własnego pracownika lub stworzyć w tym celu osobny etat, rozwiązaniem może stać się skorzystanie z pomocy firmy windykacyjnej. Te, które profesjonalnie zajmują się odzyskiwaniem należności, mają wypracowane odpowiednie procedury działania, które realizują zgodnie z zasadami etycznymi, nie naruszając dobrego imienia dłużnika. Dysponują też wyspecjalizowaną kadrą, której bardzo często brakuje wierzycielowi.
Windykacja na zlecenie to usługa, która obejmuje szereg działań podejmowanych przez firmę zewnętrzną w imieniu klienta. Jej celem jest szybkie i maksymalnie skuteczne odzyskanie należności.
Firmy windykacyjne, które działają na zlecenie, zarabiają tylko wtedy, gdy uda im się odzyskać pieniądze przekazującemu zlecenie wierzycielowi. Dlatego właśnie tak istotne jest dla nich dokładne sprawdzenie dłużnika – weryfikacja miejsca zamieszkania, zameldowania, ocena możliwości jego odzyskania długu. Bardzo istotny jest też czas działań. Wiadomo – im szybciej podejmie się jakieś akcje, tym większa szansa na odzyskanie długu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)