eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczePostępowanie odwoławcze w zamówieniach publicznych

Postępowanie odwoławcze w zamówieniach publicznych

2014-06-17 00:29

Postępowanie odwoławcze w zamówieniach publicznych

Postępowanie odwoławcze w zamówieniach publicznych © Fotolia RAW - Fotolia.com

Jak wiadomo zamówienia publiczne rządzą się własnymi prawami, nieco odmiennymi od powszechnych reguł prawa cywilnego. Warto więc zwrócić uwagę, jakie uprawnienia przysługują wykonawcy w przypadku negatywnego roztrzygnięcia przetargu z jego udziałem.

Przeczytaj także: Elektronizacja zamówień publicznych w toku. Pora na zdalne postępowanie odwoławcze?

Prawo do złożenia odwołania- przesłanki

Odwołanie zastąpiło na mocy nowelizacji prostest, który był podstawowym środkiem odwoławczym w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.

W przypadku zamówień, poniżej progów możliwość odwołania się jest ograniczona. W takich sytuacjach odwołanie przysluguje jedynie wobec następujących czynności:
  1. wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę;
  2. opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu;
  3. wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia;
  4. odrzucenia oferty odwołującego.
Odwołujący się musi posiadać również interes w złożeniu środka odwoławczego.

fot. Fotolia RAW - Fotolia.com

Postępowanie odwoławcze w zamówieniach publicznych

Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.


Prawo do złożenia odwołania- termin

Należy pamiętać, iż terminy do jego złożenia są krótkie i różnorodne w zależności od wartości danego zamówienia oraz jego charakteru.

Stosownie do art. 182 ustawy Prawo Zamówień Publicznych:
1. Odwołanie wnosi się:
  • w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – w przypadku zamówień powyżej progów, a informacja dotarła drogą mailową lub faxem,
  • w terminie 15 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia – w przypadku zamówień powyżej progów, jeżeli informacja została przesłana w inny sposób,
  • w terminie 5 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia - w przypadku zamówień poniżej progów, a informacja dotarła drogą mailową lub faxem,
  • w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia - w przypadku zamówień poniżej progów, jeżeli informacja została przesłana w inny sposób.

2. Odwołanie wobec treści ogłoszenia o zamówieniu, a jeżeli postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, także wobec postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wnosi się w terminie:
  • 10 dni od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej - jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza progi,
  • 5 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej - jeżeli wartość zamówienia jest niższa niż progi ustawowe
Istotne znaczenie ma sposób wniesienia skutecznego odwołania, gdyż jest on odmienny niż w prawie cywilnym czy administracyjnym. Nie przesądza tu data stempla pocztowego, ale dzień w którym odwołanie wpłynie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Można tego dokonać bądź osobiście bądź drogą elektroniczną, z tymże z zachowaniem podpisu elektronicznego z bezpiecznym kwalifikowanym certyfikatem.
W przypadku wniesienia odwołania po upływie terminu składania ofert bieg terminu związania ofertą ulega zawieszeniu do czasu ogłoszenia przez Izbę orzeczenia.

Przydatne linki:
- Prawo zamówień publicznych


Wniesienie odwołania po terminie skutkuje odzuceniem go. Taki sam skutek nastąpi również w sytuacji, gdy podczas posiedzenia niejawnego wyjdą na jaw okoliczności, których odwołujący się nie uzupełnił w terminie do 3 dni.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: