Urlop rodzicielski: będą zmiany
2014-06-17 10:00
Sami ojcowie nadal są niewiadomą dla pracodawców. © Pixabay.com
Przeczytaj także: Dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski - możesz pracować
17 czerwca 2013 weszły w życie znowelizowane przepisy wprowadzające urlop rodzicielski oraz dłuższe niż dotychczas urlopy macierzyńskie. - O ile w przypadku matek, zasady korzystania z wszystkich tych przywilejów raczej nie wzbudzają wątpliwości, o tyle w przypadku ojców sytuacja okazuje się nieco bardziej skomplikowana – ocenia Dorota Strzelec, psycholog pracy, dyrektor firmy doradczej StaffPoland Sp. z o.o.Ojciec (nie) jak matka
– Zgodnie z obowiązującymi dzisiaj przepisami, przy założeniu że ojciec wykorzysta w pełni przysługujące mu urlopy związane z narodzinami dziecka, jego nieobecność w pracy może wynosić maksymalnie 38 tygodni (6 z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego – z wyłączeniem pierwszych 14 tygodni, które należą się wyłącznie matce, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego). Niezależnie od powyższych, wkrótce po narodzinach dziecka ojciec może skorzystać z 2 tygodni urlopu ojcowskiego – tłumaczy Agnieszka Janowska, dyrektor Depertamentu Prawa Pracy w TGC Corporate Lawyers.
Przydatne linki:
Kodeks pracy
- Problematyczne okazuje się jednak to, że prawo ojca do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego oraz do zasiłku jest warunkowane prawem matki - jeśli ona ich nie posiada, bo nie była nigdzie zatrudniona (lub nie pracowała w oparciu o stosunek pracy), to ojciec, nawet jeżeli opłaca składki, nie może z nich skorzystać– dodaje ekspert TGC Corporate Lawyers. Minister Pracy i Polityki Społecznej zapowiada jednak, że to ma się niebawem zmienić. Zwłaszcza w takich sytuacjach jak śmierć matki lub porzucenie przez nią rodziny.
fot. Pixabay.com
Sami ojcowie nadal są niewiadomą dla pracodawców.
DLA PRZYPOMNIENIA
Po nowelizacji w 2013 roku Kodeks Pracy zapewnia młodym rodzicom 3 rodzaje urlopów:
- Podstawowy urlop macierzyński – 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka (wymiary te zwiększają się znacząco przy ciąży mnogiej). Pierwsze 14 tygodni może wykorzystać tylko matka, maksymalnie z 6 tygodni z tego wymiaru ma prawo skorzystać ojciec.
- Dodatkowy urlop macierzyński – obecnie 6 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka i 8 tygodni w przypadku ciąży mnogiej. Ten urlop jest fakultatywny i może zostać wykorzystany przez jednego rodzica lub podzielony między obydwoje rodziców według ich decyzji.
- Urlop rodzicielski – to zupełna nowość, wynosi 26 tygodni niezależnie od liczby urodzonych dzieci, jest fakultatywny i mogą z niego korzystać jednocześnie oboje rodzice.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)