Sprawniejsza e-administracja i więcej e-usług dla obywateli
2014-06-10 09:17
Przeczytaj także: E-administracja: ePUAP czy e-podpis?
Zawiadomienia o czekającej e-korespondencji obywatel otrzyma w swojej skrzynce na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Jeśli obywatel obawia się, że może przeoczyć takie e-zawiadomienie, może dodatkowo ustawić sobie powiadomienie na maila. Zostanie w ten sposób poinformowany, że powinien zajrzeć do swojej skrzynki na ePUAP. Tam potwierdzi, że otrzymał pismo – wtedy będzie się mógł z nim zapoznać (jednocześnie urząd dostanie sygnał, że korespondencja została doręczona i można sprawę prowadzić dalej).
Nowelizacja dopuszcza także zgodę na stałe komunikowanie się z daną osobą, w ramach postępowania administracyjnego, drogą elektroniczną w określonej kategorii spraw. Dokumenty będą mogły być doręczane drogą elektroniczną także osobom mieszkającym za granicą lub firmom mającym siedzibę poza Polską, jeśli nie ustanowiły mieszkającego w kraju pełnomocnika.
Inne nowości
Nowelizacja przewiduje też rozszerzenie dostępu strony do akt sprawy drogą elektroniczną, strony postępowań administracyjnych będą więc miały dostęp do akt swoich spraw przez Internet. A zatem stronie postępowania ustawa zapewnia dostęp on-line do akt sprawy.
Dopuszcza ponadto formę elektroniczną dla czynności, dla których dotąd zastrzeżona była forma pisemna, np. przy udzielaniu pełnomocnictwa procesowego, składaniu zeznań lub wyjaśnień, sporządzaniu przez urzędnika adnotacji czy wezwaniu na rozprawę.
Nowelizacja przewiduje również, że podmioty publiczne, służby specjalne, Kancelaria Sejmu, Kancelaria Senatu, Kancelaria Prezydenta RP, Narodowy Bank Polski, agencje wykonawcze (np. Agencja Mienia Wojskowego czy Narodowe Centrum Nauki) oraz inne podmioty uprawnione do wykonywania praw majątkowych do programów komputerowych opracowanych przez pracowników w ramach wykonywania obowiązków służbowych mogą umożliwić sobie wzajemnie nieodpłatne korzystanie z tych programów.
Przeczytaj także:
E-administracja nabrała rozpędu. Jakie bariery rozwoju?
1 2
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)