Stwierdzenie nieważności uchwały wspólników
2014-06-10 00:44
Stwierdzenie nieważności uchwały wspólników © Sophie James - Fotolia.com
Przeczytaj także: Niezgodna z prawem uchwała spółki jest wiążąca do czasu wyroku sądowego
1) Stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz walnego zgromadzenia spółki akcyjnej.Prawo do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników na podstawie 252 §1 KSH w zw. art. 250 KSH przysługuje:
- zarządowi, radzie nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz poszczególnym członkom tych organów,
- wspólnikowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu,
- wspólnikowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w zgromadzeniu wspólników,
- wspólnikowi, który nie był obecny na zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania zgromadzenia wspólników lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad,
- w przypadku pisemnego głosowania, wspólnikowi, którego pominięto przy głosowaniu, lub który nie zgodził się na głosowanie pisemne, albo też który głosował przeciwko uchwale i po otrzymaniu wiadomości o uchwale w terminie dwóch tygodni zgłosił sprzeciw.
Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników przysługuje w sytuacji, w której uchwała wspólników jest sprzeczna z ustawą. Powództwo o unieważnienie uchwały można wnieść w terminie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o uchwale, jednak nie później niż w terminie trzech lat od dnia powzięcia uchwały. Przy czym podkreślić także należy, iż upływ powyższych terminów nie wyłącza możliwości podniesienia zarzutu nieważności uchwały.
fot. Sophie James - Fotolia.com
Stwierdzenie nieważności uchwały wspólników
Sąd, który uwzględnia powództwo skarżące uchwałę, co do zasady, stwierdza jej nieważność w całości lub w części. Częściowe stwierdzenie nieważności uchwały jest jednak możliwe jedynie wówczas, gdy jedną uchwałą objęto kilka odrębnych spraw, a wadliwość jednej z nich nie wpływa na ważność pozostałych. Sąd może zatem wydać wyrok, w którym unieważni uchwałę (bądź jej cześć) albo powództwo oddali. Sąd nie ma możliwości modyfikowania treści uchwały.
Przydatne linki:
- Kodeks spółek handlowych
- Kodeks cywilny
Wyrok sądu unieważniający uchwałę ma charakter prawo kształtujący i to zarówno w stosunkach wewnętrznych spółki, jak i zewnętrznych. Działa także z mocą wsteczną, to jest od dnia powzięcia uchwały. To z kolei jest niezmiernie istotne dla funkcjonowania samej spółki, ponieważ oznacza to, że orzeczenie sądu powinno skutkować restytucją wszelkich przesunięć majątkowych dokonanych w oparciu o wadliwą uchwałę. Inaczej mówiąc, doprowadzenia do takiego stanu, jaki by miał miejsce, gdyby uchwała ta nigdy nie zapadła. Jedyny wyjątek określony został w art. 254 § 4 KSH, zgodnie z którym stwierdzenie nieważności uchwały nie ma skutku wobec osób trzecich, które działają w dobrej wierze.
Powyższa charakterystyka powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z ustawą zachowuje swoją aktualność także w przypadku uchwał walnego zgromadzenia spółki akcyjnej.
W przypadku spółki akcyjnej powództwo takie przewidziane zostało na podstawie art. 425 KSH.
Legitymacja czynna przysługuje w tym przypadku:
- zarządowi, radzie nadzorczej oraz poszczególnym członkom tych organów,
- akcjonariuszowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu; wymóg głosowania nie dotyczy akcjonariusza akcji niemej,
- akcjonariuszowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w walnym zgromadzeniu,
- akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania walnego zgromadzenia lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad.
W tym miejscu należy podkreślić, iż na podstawie przepisów KSH do powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały nie stosuje się art. 189 KPC.
Legitymację bierną w przypadku powyższych powództw ma spółka.
oprac. : Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)