Przepisy prawne: najważniejsze zmiany V 2014
2014-06-04 14:08
Przeczytaj także: Zmiana ustawy o cudzoziemcach
WYDAWANIE I ROZPOWSZECHNIANIE MSiG
30 maja 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2014 r.
w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U. z 2014 r., poz. 649), na podstawie którego m.in.:
-
uregulowano materię związaną z wydawaniem i rozpowszechnianiem Monitora Sądowego
i Gospodarczego dotychczas uregulowaną w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 1996 r. w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia (tekst jednolity: Dz. U. 2013 r., poz. 238) w zdecydowanej większości utrzymując rozwiązania przyjęte w ww. rozporządzeniu; - ustalono, iż opłata za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym podlegającego opłacie ogłoszenia lub obwieszczenia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego jest stała i wynosi 100 zł, bez względu na to czy jest to pierwszy czy kolejny wpis lub obwieszczenie, w związku z czym również opłata za ogłoszenie o złożeniu sprawozdania finansowego równa będzie 100 zł (dotychczas opłata za ogłoszenie każdego kolejnego wpisu wynosiła 250 zł).
W dniu 25 stycznia 2013 r. Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym stwierdził, że pracodawca, który przy dokonywaniu redukcji zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych stosuje określone zasady (kryteria) doboru pracowników do zwolnienia z pracy, powinien wskazując przyczynę wypowiedzenia, nawiązać do zastosowanego kryterium doboru pracownika do zwolnienia z pracy (sygn. akt I PK 172/2012, dalej „Wyrok”).
W Wyroku Sąd Najwyższy przypomniał, że przyczyna wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę ma dwojakie znaczenie. Z jednej strony pozwala ona ocenić czy wypowiedzenie zostało dokonane zgodnie z prawem, z drugiej zaś – czy wypowiedzenie to było uzasadnione. Stąd też, jak wskazał Sąd Najwyższy, przyczyna wypowiedzenia powinna być wskazana nie tylko w sposób jasny i zrozumiały, ale też w sposób umożliwiający pracownikowi dokonanie oceny zasadności wypowiedzenia. Jednocześnie Sąd Najwyższy zaznaczył, że w jego przekonaniu nie ma żadnych przesłanek do stwierdzenia, że pracownik, któremu stosunek pracy jest wypowiadany w ramach tzw. zwolnienia grupowego, miałby być pozbawiony możliwości dokonania ww. oceny. W rezultacie Sąd Najwyższy przyjął, że jeśli w przypadku zwolnienia grupowego przyczyną wypowiedzenia są nie tylko zmiany organizacyjne po stronie pracodawcy, czy redukcja zatrudnienia, ale także określone kryteria doboru pracowników do zwolnienia, przy wskazaniu przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy danemu pracownikowi pracodawca powinien powołać się na te kryteria.
Przeczytaj także:
Legalizacja pobytu cudzoziemców - co ma się zmienić?
1 2
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)