eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPierwsza praca – zanim podpiszesz umowę

Pierwsza praca – zanim podpiszesz umowę

2014-05-20 13:49

Pierwsza praca – zanim podpiszesz umowę

Umowa o pracę stała się prawie, że fetyszem © Halfpoint - Fotolia.com

To już najwyższy czas, aby rozpocząć poszukiwania pracy na wakacje. Zanim jednak zdecydujemy się wejść w szeregi którejś z firm, warto sprawdzić, jaką umowę może zaproponować nam przyszły szef i która z nich jest dla nas najkorzystniejsza.

Przeczytaj także: Pierwsza praca: co warto wiedzieć?

Wykonywanie odpłatnej pracy powinno odbywać się na podstawie podpisanej wcześniej umowy – w przeciwnym razie będzie to praca na czarno, która praktycznie w żaden sposób nie zabezpiecza interesów pracownika. „Papier” warto mieć – pytanie tylko jaki?

Etat jak marzenie

Umowa o pracę stała się prawie, że fetyszem – zwłaszcza wśród osób dopiero rozkręcających swą karierę. Nie jest jednak aż taką rzadkością. Warto pamiętać, że umowa o pracę niejedno ma imię i może być zawarta na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo, na czas wykonania określonej pracy czy na okres próbny. W sytuacji w której debiutujesz u danego pracodawcy i nie masz statusu studenta to (jeśli w ogóle dostaniesz umowę o pracę) będzie ona najpewniej miała charakter „próbny”. Co właściwie daje umowa o pracę? Przede wszystkim opłacenie wszystkich składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe) a także ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe. Dodatkowo, część pensji brutto przeznaczana jest także na Fundusz Pracy. Warto pamiętać, że zatrudnienie na podstawie umowy o pracę regulowane jest przez kodeks pracy, a w razie problemów można zwrócić się o pomoc do Sądu Pracy. ”Etatowość” zakłada dużą zależność pracownika od pracodawcy – obie strony łączy stosunek podporządkowania a zatrudniony musi spełniać obowiązki w określonym miejscu i czasie. Niewątpliwym plusem umowy tego typu jest możliwość wzięcia płatnego urlopu – umowy cywilnoprawne w większości czegoś takiego nie przewidują.

Stwórz dzieło, wykonaj czynność

Życie zawodowe (zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi praca dorywcza) rozpoczyna się teraz zwykle na podstawie umów cywilnoprawnych. Umowa o dzieło to tzw. umowa rezultatu w której obie strony umawiają się na osiągniecie konkretnego efektu. To wykonawca dzieła odpowiada za jego wykonanie. Na podstawie umowy o dzieło można wykonać np. projekt strony internetowej albo napisać artykuł. Umowa zlecenie zaś to umowa o wykonanie określonych czynności. Uwaga! W świetle prawa zleceniobiorca nie ponosi odpowiedzialności za bezpośredni efekt wykonanego zlecenia. W praktyce oznacza to, że odpowiedzialność zleceniobiorcy działającego na podstawie umowy zlecenia jest mniejsza niż w przypadku umowy o dzieło. O czym powinni pamiętać absolwenci? W ich przypadku istotny jest fakt, że umowa zlecenie w przeciwieństwie od umowy o dzieło przewiduje opłacenie składek ZUS. Zatem – jeżeli pracodawca zatrudnia na umowę zlecenie osobę, która nie posiada statusu studenta, to musi opłacić składki społeczne oraz zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest już dobrowolne.

fot. Halfpoint - Fotolia.com

Umowa o pracę stała się prawie, że fetyszem

Warto pamiętać, że umowa o pracę niejedno ma imię i może być zawarta na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo, na czas wykonania określonej pracy czy na okres próbny.


Freelancer też może

Pracujący uczniowie czy studenci podpisują zwykle umowy cywilnoprawne – ma to swoje plusy i minusy. Zatrudnienie tego rodzaju jest bardziej elastyczne. To broń obosieczna, bo współpracę mogą praktycznie w każdej chwili zakończyć obie strony. Dlatego też warto zabiegać o wpisanie do umowy jakiegoś okresu wypowiedzenia np. 2 tygodni. Umowy cywilnoprawne mają ten atut, że nie regulują czasu pracy i nie przewidują one zależności pracownika od pracodawcy – nie ma tu stosunku podporządkowania. – Umowy cywilnoprawne są też chętnie zawierane przez freelancerów, którzy aktywnie działają w sektorze nowoczesnych technologii – mówi Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska firmy oferującej profesjonalne systemy obiegu informacji – Specjaliści z branży są na tyle cenni, że nie mają problemów z otrzymaniem umowy o pracę, jednak część z nich woli realizować się właśnie poprzez podejmowanie różnorodnych zleceń niejednokrotnie realizowanych w kilku miastach czy nawet krajach – dodaje Florkowska.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: