Przepisy prawne: najważniejsze zmiany IV 2014
2014-05-06 13:24
Przeczytaj także: Świadczenie pielęgnacyjne będzie wyższe
PRAWO O RUCHU DROGOWYM
30 kwietnia 2014 r. weszła w życie w życie ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 486), na podstawie której:
- przewidziano utworzenie przy centralnej ewidencji pojazdów Krajowego Punktu Kontaktowego prowadzonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
- określono, że zadaniem Krajowego Punktu Kontaktowego będzie wymiana informacji z krajowymi punktami kontaktowymi innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z krajowymi podmiotami uprawnionymi, w zakresie danych dotyczących pojazdów, podczas kierowania którymi popełniono wskazane naruszenia drogowe, oraz danych dotyczących właścicieli lub posiadaczy tych pojazdów;
- określono katalog ww. krajowych podmiotów uprawnionych, wśród których znalazły się m. in. Policja i straże gminne (miejskie);
- ustalono zasady i sposób wymiany informacji dokonywanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy, w tym, że wymiana ta będzie się odbywać poprzez przekazywanie danych w postaci elektronicznej.
W dniu 12 grudnia 2012 r. Sąd Najwyższy (dalej także „SN”) podjął uchwałę, zgodnie z którą prawo głosu wynikające z udziału w nieruchomości wspólnej związanego z odrębną własnością lokalu przysługuje niepodzielnie współwłaścicielom tego lokalu (sygn. akt III CZP 82/12, dalej „Uchwała”).
W Uchwale Sąd Najwyższy wskazał, że kiedy wyodrębniony z nieruchomości lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, każdemu ze współwłaścicieli przysługuje określony ułamkiem udział w prawie własności tego lokalu. Prawem związanym z prawem własności lokalu jest zaś udział w nieruchomości wspólnej. Wobec tego prawo każdego właściciela do lokalu obejmuje z mocy samego prawa także udział w nieruchomości wspólnej. Jak dalej wywodził SN, nieruchomość lokalowa jest niepodzielnym przedmiotem współwłasności. Skoro zaś udział w nieruchomości wspólnej jest z nią związany, również ów udział jest niepodzielny. W konsekwencji, niepodzielne musi być także wynikające z tego udziału prawo głosu w głosowaniach wspólnoty. W związku z tym SN stwierdził, że współwłaściciele, którym ów głos przysługuje, mogą głosować nad uchwałami podejmowanymi przez wspólnotę mieszkaniową tylko łącznie, jednym głosem.
![Zamówienia publiczne: odwołanie do KIO - kiedy i jak można je wnieść? [© Freepik] Zamówienia publiczne: odwołanie do KIO - kiedy i jak można je wnieść?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zamowienia-publiczne/Zamowienia-publiczne-odwolanie-do-KIO-kiedy-i-jak-mozna-je-wniesc-264689-150x100crop.jpg)
1 2
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)