10 sposobów na weksel in blanco
2014-05-05 10:00
Przeczytaj także: Weksel in blanco jako forma zabezpieczenia umowy
8. Weksel In blanco to uniwersalne zabezpieczenie transakcji: nie ma żadnych ograniczeń w posługiwaniu się wekslem na zasadach określonych w prawie wekslowym, co znaczy, że dokument ten może być wykorzystywany w wielu różnorodnych obszarach działalności. Może być stosowany przez firmy dla zabezpieczenia różnego rodzaju zobowiązań umownych. Znajduje zastosowanie np. przy umowach sprzedaży, jako zabezpieczenie płatności za zakupione towary i usługi, ale także przy zabezpieczeniu prawidłowego wykonania różnego rodzaju zobowiązań – np. wykonania określonej pracy, realizacji inwestycji budowlanej czy też jako wadium przy zamówieniach publicznych. Weksle in blanco są szczególnie popularne w obrocie bankowym i stosowane jako jedna z form zabezpieczenia kredytu, pożyczki czy gwarancji bankowej, a także w transakcjach leasingowych, systemach agencyjnych czy franczyzowych.
9. Weksel In blanco jest zbywalny: nabywca weksla może przenieść prawa wynikające z weksla na inny podmiot, np. firmę windykacyjną, czy sprzedając wierzytelność przez tzw. indos wekslowy, który powstaje poprzez pisemną wzmiankę oznaczającą przeniesienie praw z weksla. Indos przenosi na rzecz indosatariusza pełnię praw wynikających z weksla, co w praktyce oznacza, że nabywca uzyskuje wszystkie prawa wynikające z treści weksla, niezależnie od tego czy przysługiwały one indosantowi, czy nie. Możliwa jest więc sytuacja, w której to indosatariusz uzyska poprzez indos więcej praw wekslowych, aniżeli miał jego poprzednik, a to z uwagi np. na zarzuty osobiste przysługujące dłużnikowi względem zbywcy weksla. W przypadku nabycia weksla poprzez indos zakres zarzutów służących dłużnikowi wobec wierzyciela wekslowego również ulega znacznemu ograniczeniu, ponieważ dłużnik nie może się zasłaniać np. zarzutami opartymi na panujących osobistych stosunkach z poprzednim właścicielem weksla.
10. Korzyści dla właściciela weksla In blanco: prawidłowo wypełniony weksel in blanco jest pisemnym dowodem uznania długu i pozwala wyegzekwować należności w uproszczonym trybie postępowania sądowego, co w przypadku pogarszającej się sytuacji finansowej naszego dłużnika i wzrastającej liczby wierzycieli, wobec których ma on zobowiązania, może być nieocenione i znacznie zwiększyć szanse na skuteczne odzyskanie należności. Charakter zobowiązania wekslowego skutkuje bardzo mocną pozycją wierzyciela, a szybkość procesu uzyskania zaspokojenia z weksla daje kolejne praktyczne rozwiązania, które ułatwiają i upraszczają drogę do uzyskania w przyszłości niezbędnego tytułu wykonawczego. Konstrukcja zobowiązania wekslowego utrudnia linię obrony przez dłużnika, ograniczając skutecznie ilość i rodzaj zgłaszanych zarzutów wekslowych.
Mimo tych wszystkich oczywistych zalet, wielu przedsiębiorców nadal unika stosowania weksli In blanco w kontraktach handlowych. Wynika to po części z braku wiedzy i technik posługiwania się wekslami. Pamiętając o podstawowych elementach dotyczących prawidłowego wystawiania i wypełniania weksla, możemy zapewnić należyte zabezpieczenie przyszłych roszczeń każdej ze stron. Nie ulega jednak wątpliwości, że weksel sprawdzi się tylko wtedy, kiedy intencje i wola obu podmiotów transakcji są przejrzyste. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, zabezpieczenie wekslem In blanco może być skutecznym rozwiązaniem częstego dylematu: czy zawrzeć ryzykowny, ale korzystny kontrakt, czy może stracić, ale nie ryzykować.
Dominika Skrzypiec – Anikiel, Doradca ds. kluczowych klientów
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)