eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu10 sposobów na weksel in blanco

10 sposobów na weksel in blanco

2014-05-05 10:00

Przeczytaj także: Weksel in blanco jako forma zabezpieczenia umowy


4. Dokładnie określ kto jest podmiotem poręczenia: aby poręczenie na wekslu było ważne, powinno być ono złożone na przedniej stronie weksla, bądź na jego odwrocie i wyraźnie określać, za kogo zostało udzielone, wskazując z imienia, nazwiska bądź nazwy podmiot, bądź też stosując klauzulę „poręczam za wystawcę”. W przypadku, gdy poręczycielem jest osoba prawna bądź spółka, niezbędna jest też pieczęć firmowa. Poręczenie wekslowe jest nieodwołalne, tzn. poręczyciel po jego udzieleniu nie może poręczenia ograniczyć ani cofnąć. Jego odpowiedzialność za zapłatę weksla trwa tak długo, jak długo trwa odpowiedzialność dłużnika wekslowego, za którego poręczył.

5. Sprawdź czy weksel jest wystawiony poprawnie: jeżeli weksel wystawia osoba fizyczna (posiadająca pełną zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych), wtedy musi podpisać go własnoręcznie. Na wekslu wystawionym przez osobę prawną (spółkę), podpisać powinna się osoba bądź osoby upoważnione do jej reprezentacji (wg KRS). Dodatkowo, na takim wekslu musi zostać umieszczona pieczątka firmy. Warto przy tym pamiętać, że spółka cywilna nie posiada zdolności wekslowej, wobec czego nie może w swoim imieniu skutecznie wystawić weksla. Mogą to zrobić tylko wspólnicy takiej spółki. Podpis wystawcy musi być złożony pod treścią weksla, tj. na awersie, w prawym dolnym rogu blankietu pod pieczęcią firmową. Dla celów dowodowych lepiej, gdy złożony podpis jest czytelny, ale wystarczające jest, by podpis został złożony w formie, w jakiej zazwyczaj jest przez przedsiębiorcę składany (np. zgodnie z wzorem podpisu znajdującym się w aktach rejestrowych spółki).

6. Egzekwowanie przyszłych roszczeń z wykorzystaniem weksla In blanco: jeżeli, mimo wezwania, wystawca weksla nie zdecyduje się go wykupić, właściciel może wystąpić na drogę sądową z pozwem w postępowaniu nakazowym. Postępowanie nakazowe jest trybem uproszczonym i znacznie szybszym w stosunku do zwyczajnej procedury cywilnej. Sąd, wydając nakaz zapłaty przeciwko wystawcy weksla orzeka, iż ma on obowiązek w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zapłaty zaspokoić roszczenie posiadacza weksla w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty. Nakaz zapłaty z weksla jest wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Samo postępowanie sądowe, odbywające się w trybie niejawnym, bez przeprowadzenia rozprawy, jest korzystne dla wierzyciela, oszczędza bowiem jego czas i pieniądze.

7. Weksel In blanco po prostu się opłaca: zaletą jest brak dodatkowych kosztów ustanowienia tego zabezpieczenia, które wymaga wyłącznie, aby kupujący podpisał weksel i wręczył go sprzedawcy. W przypadku, gdy nabywca zdecyduje się wykorzystać weksel i skierować sprawę do sądu, opłata za wszczęcie postępowania sądowego o nakaz zapłaty na podstawie weksla In blanco jest niższa i wynosi jedną czwartą części opłaty sądowej. Co więcej, po wydaniu weksla, jeśli dłużnik wniesie zarzuty, to właśnie on, a nie wierzyciel uiszcza wspomniane trzy czwarte opłaty sądowej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: