Zbiórka publiczna według nowych zasad
2014-04-16 12:52
Przeczytaj także: Zmiany w prawie VII-VIII 2014
Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.
W dniu 3 kwietnia została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 21 marca 2014 r. o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja ma na celu wdrożenie do krajowego systemu prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE.
Ustawa wprowadza przepisy dotyczące określenia kryteriów zrównoważonego rozwoju obowiązujących dla biokomponentów i biopaliw ciekłych. Ponadto, nowelizacja zawiera propozycje nowych definicji, wprowadza dodatkowe obowiązki rejestracyjne oraz uregulowania w zakresie sprawozdawczości podmiotów, które umożliwią bardziej efektywne monitorowanie rynku wytwarzania biokomponentów.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem części przepisów, które wejdą w życie z dniem 1 października 2014 r. oraz z dniem 1 stycznia
2015 r.
Zmiany w o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw.
W dniu 4 kwietnia Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja tworzy Korpus Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, a w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - elektroniczną bazę danych wszystkich kombatantów, inwalidów wojennych i ofiar represji w celu zapewnienia możliwości weryfikacji uprawnień do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
Znowelizowana ustawa przyznaje większą ulgę komunikacyjną w środkach publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, przysługującą kombatantom i innym osobom w wysokości 51%, a także zmienia zasady obliczania ryczałtu energetycznego przysługującego kombatantom i innym osobom uprawnionym przewidując coroczną waloryzację oraz umożliwia przekazywanie kombatantom mieszkającym poza granicami Polski wszystkich świadczeń kombatanckich wypłacanych przez polskie organy rentowe lub emerytalne na rachunki bankowe prowadzone w miejscu ich zamieszkania.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia
z wyjątkiem przepisów dotyczących wypłaty świadczeń za granicę, które wejdą w życie odpowiednio w terminie 6 lub 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Zmiana ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
W dniu 7 kwietnia 2014 roku Prezydent RP podpisała ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
Celem ustawy jest przedłużenie do dnia 30 czerwca 2019 r. systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej i ciepła we wszystkich rodzajach jednostek wysokosprawnej kogeneracji, tj. opalanych paliwami gazowymi lub o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej źródła poniżej 1 MW, opalanych metanem lub gazem uzyskiwanym z przetwarzania biomasy oraz w pozostałych jednostkach kogeneracji.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.
Kolejna nowelizacja ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.
W dniu 7 kwietnia 2014 roku Prezydent RP podpisała ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa ma na celu skrócenie i usprawnienie procedur związanych z obsadą wolnych stanowisk sędziowskich w sądach powszechnych. Nowelizacja wskazuje, że w postępowaniu nominacyjnym ma zostać zastosowana komunikacja elektroniczna (dokumenty w postaci pisemnej (papierowej) mają zostać zastąpione dokumentami elektronicznymi, a w przypadku gdy dokumenty w oryginale mają postać pisemną nastąpić ma przekonwertowanie takich dokumentów na postać elektroniczną), zostały także zakreślone lub skrócone ustawowe terminy dotyczące postępowania w razie zwolnienia stanowiska sędziowskiego..
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 października 2014 r.
Przeczytaj także:
Prawo drogowe - jakie zmiany w 2025 roku?
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)