Służby mundurowe: mniejsze wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim
2014-04-02 00:20
Przeczytaj także: Zmiany w programie MdM i inne zmiany w prawie w lipcu 2015
Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.
W dniu 26 marca 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał również ustawę z dnia 14 marca 2014 roku o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw.
W znowelizowanej ustawie została podwyższona do 30.000 euro wartość zamówienia lub konkursu decydując o konieczności stosowania ustawy; wyłączono z reżimu ustawy niektóre zamówienia z zakresu prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych oraz z zakresu działalności kulturalnej; została także wprowadzona możliwość wyłączenia zasady jawności w zakresie danych osobowych albo wysokości wynagrodzenia wykonawcy, w przypadku niektórych rodzajów zamówień z wolnej ręki, o ile jest to uzasadnione ze względu na ochronę prywatności lub interes publiczny. Zmieniona ustawa umożliwi również zastosowania zamówienia z wolnej ręki również w odniesieniu do niektórych zamówień z zakresu prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, umożliwi unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na badania naukowe lub prace rozwojowe w związku z nieprzyznaniem środków na jego sfinansowanie oraz usuwa obowiązek żądania od artystów i twórców złożenie oświadczeń o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, w przypadku zamówień z wolnej ręki udzielanych w zakresie działalności twórczej lub artystycznej.
W celu zapewnienia pełnej zgodności wprowadzanych powyżej zmian z prawem Unii Europejskiej, znowelizowana została ustawa z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, poprzez wprowadzenie regulacji określających zasady udzielania zamówień publicznych na dostawy lub usługi, o wartościach niższych niż tzw. progi unijne i wyższych niż 30 000 euro, odpowiednio z zakresu działalności kulturalnej oraz z dziedziny nauki.
Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.
Ratyfikacja Umowy między Polską, a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych.
W dniu 27 marca 2014 roku Prezydent B. Komorowski podpisał ustawę z dnia 7 lutego 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rzeczypospolitą Polską, a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisaną w Nowym Jorku dnia 7 sierpnia 2013 r.
W Umowie znajdują się szczegółowe definicje i regulacje dotyczące wzajemnej wymiany informacji, zobowiązania stron Umowy w tej materii, zakres przekazywanych informacji, kwestie kontroli podatkowej i in.
Ratyfikacja Umowy między Rządem Polski, a Rządem Malezji o wymianie informacji w sprawach podatkowych.
W dniu 27 marca 2014 roku Prezydent B. Komorowski również podpisał ustawę z dnia 7 lutego 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej Umowy, podpisane w Kuala Lumpur dnia 8 lipca 2013 r.
Zasadniczą przesłanką umowy jest wzmocnienie współpracy między jej stronami, w celu ograniczenia unikania opodatkowania i tym samym ograniczenia skali nadużyć podatkowych. Umowa dotyczy w Polsce podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych uczestniczących w dwustronnych stosunkach Polski z Malezją, przepisy umowy odnoszą się także do organów polskiej administracji podatkowej stosujących postanowienia przedmiotowej Umowy. W Malezji Umowa odnosi się do podatku dochodowego oraz podatku dochodowego od ropy naftowej.
Protokół do Umowy stanowi jej integralną część i zawiera przepisy wyjaśniające i porządkujące, a w odniesieniu do dywidend wypłacanych z zysków malezyjskich spółek wskazuje, że art. 23 Umowy przestanie obowiązywać w odniesieniu do dochodów uzyskanych po 31 grudnia 2020 r.
1 2
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)