eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy„Częściowy” działacz związkowy podlega ochronie przed wypowiedzeniem

„Częściowy” działacz związkowy podlega ochronie przed wypowiedzeniem

2014-03-24 00:22

„Częściowy” działacz związkowy podlega ochronie przed wypowiedzeniem

„Częściowy” działacz związkowy podlega ochronie przed wypowiedzeniem © Africa Studio - Fotolia.com

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem, rozwiązaniem stosunku pracy lub jednostronną zmianą warunków pracy lub płacy wynikająca z art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych nie zależy od zakresu upoważnienia, lecz od samego aktu umocowania pracownika do działania w imieniu związku zawodowego. Dotyczy więc również członków związku zawodowego - imiennie wskazanych uchwałą jej zarządu - upoważnionych do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy w określonym zakresie, w tym także w sprawach socjalnych. Wyrok SN z 12 stycznia 2012 r., II PK 83/11, OSNP 2012/23-24/283.

Przeczytaj także: Zwolnienie członka związku zawodowego - wyrok TK

Stan faktyczny: Edyta S. pracowała w Domu Pomocy Społecznej jako pedagog. Komisja międzyzakładowa związku S. poinformowała pracodawcę, że podjęła uchwałę o objęciu tej pracownicy szczególną ochroną, jako osoby upoważnionej do reprezentowania związku w sprawach dotyczących działalności socjalnej.

Po niedługim czasie pracodawca wypowiedział Edycie S. warunki umowy o pracę. Zaproponował jej funkcję opiekuna. Pracownica nie przyjęła nowych warunków. Odwołała się też od wypowiedzenia do sądu, żądając przywrócenia do pracy.

Sąd I instancji oddalił to powództwo. Również sąd II instancji uznał, że ponieważ pracownica była upoważniona przez związek do działania tylko w zakresie spraw socjalnych, nie należy się jej ochrona działaczy związkowych. Pracownica poskarżyła się do Sądu Najwyższego.

Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy uwzględnił skargę pracownicy i nakazał powtórzyć proces. Przypomniał, że na podstawie art. 32 ustawy o związkach zawodowych, pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść działacza imiennie wskazanego uchwałą zarządu, upoważnionego do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy. Ta szczególna ochrona nie zależy od zakresu upoważnienia, lecz od samego aktu umocowania pracownika do działania w imieniu związku zawodowego. Dotyczy więc również członków związku zawodowego - imiennie wskazanych uchwałą jej zarządu - upoważnionych do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy w określonym zakresie (np. w sprawach socjalnych).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: