eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUmowa o pracę: dzień rozpoczęcia pracy może przypadać w dniu wolnym

Umowa o pracę: dzień rozpoczęcia pracy może przypadać w dniu wolnym

2014-03-13 00:16

Umowa o pracę: dzień rozpoczęcia pracy może przypadać w dniu wolnym

Dzień rozpoczęcia pracy może przypadać w dniu wolnym © a_korn - Fotolia.com

Zwykle podpisywaliśmy umowy o pracę w następujący sposób: umowa zawarta np. 30 grudnia 2013 r. na czas określony od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r., termin rozpoczęcia pracy 2 stycznia 2014 r. Dla mnie to logiczny zapis, lecz podobno nie jest to poprawne. Czy należy obecnie poprawić umowy np. aneksem? Dodam, że pracownik był rejestrowany w ZUS od 1 stycznia 2014 r.

Przeczytaj także: Nieprawidłowy dzień rozpoczęcia pracy

Zawartych umów już się w tym przypadku nie zmienia, gdyż modyfikacja terminu rozpoczęcia pracy nie wywierałaby już żadnych skutków. Pracodawca powinien zadbać w przyszłości, aby zapisy umów o pracę nie były wewnętrznie sprzeczne.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy. Jeżeli więc w umowie o pracę na czas określony wskazano, że umowa zawarta jest od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r., a jednocześnie jako datę rozpoczęcia pracy wpisano 2 stycznia 2014 r., to takie zapisy są ze sobą sprzeczne.

fot. a_korn - Fotolia.com

Dzień rozpoczęcia pracy może przypadać w dniu wolnym

Jeżeli w umowie o pracę na czas określony wskazano, że umowa zawarta jest od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r., a jednocześnie jako datę rozpoczęcia pracy wpisano 2 stycznia 2014 r., to takie zapisy są ze sobą sprzeczne.


Termin rozpoczęcia pracy to niekoniecznie dzień stawienia w pracy

W przypadku gdy intencją stron było nawiązanie stosunku pracy od 1 stycznia 2014 r., to ten dzień powinien być wskazany jako termin rozpoczęcia pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że był to dzień wolny od pracy. Stosunek pracy może nawiązać się w każdym dniu, a więc zarówno w dniu pracy, jak i w tym wolnym od pracy (niedziela, święto, dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy). Termin rozpoczęcia pracy nie powinien być zatem utożsamiany z dniem, w którym pracownik faktycznie przystąpi do wykonywania pracy.

Przydatne linki:
- Kodeks pracy


Do ZUS w ciągu 7 dni od powstania stosunku pracy

Właściwe ustalenie daty nawiązania stosunku pracy ma znaczenie w zakresie wywiązania się pracodawcy z obowiązku zgłoszenia pracownika do ZUS. Pracodawca ma na to 7 dni, licząc od powstania stosunku pracy. Jak wynika z pytania, pracownik został prawidłowo zarejestrowany w ZUS. Obecnie nie ma potrzeby poprawiania zawartych umów, gdyż zmiana terminu rozpoczęcia pracy nie wywierałaby już żadnych skutków. Pracodawca powinien natomiast zadbać na przyszłość o to, aby zapisy umów o pracę zawieranych z pracownikami nie były wewnętrznie sprzeczne.

Podstawa prawna:
  • art. 26, art. 29 § 1 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 13 pkt 1, art. 36 ust. 1, ust. 2, ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: