eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZatrudnianie cudzoziemców w Polsce: obowiązki pracodawców

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce: obowiązki pracodawców

2014-03-04 13:26

Przeczytaj także: Zatrudnienie cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej


Rozliczanie dochodów przez cudzoziemca

W Polsce opodatkowaniu podlegają następujące dochody:
  • z pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
  • z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Polski, bez względu na to, w jakim miejscu wypłaca się wynagrodzenie,
  • z działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski,
  • z nieruchomości położonej na terytorium Polski, jak i ze sprzedaży takiej nieruchomości.
Sposób, w jaki powinno się rozliczać dochody osiągane przez cudzoziemców jest uzależniony od tego, czy taka osoba zamieszkuje na terytorium Polski, czyli czy posiada status polskiego rezydenta.

Status polskiego rezydenta jest możliwy do uzyskania, jeśli cudzoziemiec przebywa na terytorium Polski dłużej, niż 183 dni w roku podatkowym, bądź też posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych.

Cudzoziemiec będący polskim rezydentem:
  • Jeśli cudzoziemiec posiada status polskiego rezydenta, podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na adres źródła przychodów. Jest to, inaczej mówiąc, nieograniczony obowiązek podatkowy.
Cudzoziemiec ma status polskiego nierezydenta:
  • Wówczas podatnik podlega obowiązkowi podatkowemu jedynie od tych dochodów, które osiąga na terytorium Polski. Jest to ograniczony obowiązek podatkowy.
Cudzoziemiec zatrudniony na umowę o pracę

Cudzoziemiec, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i posiadający status polskiego rezydenta otrzymuje na koniec roku od swojego pracodawcy Pit-11. Jako miejsce zamieszkania podatnika należy wskazać adres, który znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Deklarację przekazuje się pracownikowi i naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla miejsca zamieszkania pracownika w Polsce.
Cudzoziemiec będący polskim nierezydentem otrzymuje od pracodawcy Pit-11 i jako miejsce zamieszkania wskazuje adres, który znajduje się poza terytorium Polski. Deklarację przekazuje się pracownikowi i do urzędu skarbowego właściwego dla nierezydentów.

Rozliczenia cudzoziemców

Jeśli cudzoziemiec przedstawi polski certyfikat rezydencji, wówczas stosuje się takie same zasady, jakie stosuje się w przypadku opodatkowania polskich obywateli. Zleceniodawca wystawia na koniec roku Pit-11, którą otrzymuje pracownik i urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania pracownika w Polsce. W deklaracji jako miejsce zamieszania podaje się adres na terytorium Polski.

Jeśli cudzoziemiec przedstawi certyfikat rezydencji z kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, wówczas w przypadku umowy zlecenie należy pobrać wskazany w tej umowie podatek.

Jeśli cudzoziemiec przedstawi certyfikat rezydencji z kraju, w którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przypadku umowy zlecenie powinno się odprowadzić podatek w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodów od przychodów uzyskanych na terytorium Polski.

W każdej z takich sytuacji zleceniodawca musi wypełnić formularz IFT-1R, czyli informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania, i przekazać ją pracownikowi oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla nierezydentów.

Jeśli zleceniobiorca chce opuścić Polskę, w ciągu 14 dni zleceniodawca musi wystawić mu na jego pisemny wniosek IFT-1.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: