Spółki kapitałowe: zakaz pełnienia funkcji
2013-12-06 10:56
![Spółki kapitałowe: zakaz pełnienia funkcji [© virtua73 - Fotolia.com] Spółki kapitałowe: zakaz pełnienia funkcji](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/spolki-kapitalowe/Spolki-kapitalowe-zakaz-pelnienia-funkcji-128487-200x133crop.jpg)
Zakaz pełnienia funkcji w spółkach kapitałowych © virtua73 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Spółki kapitałowe: zakaz pełnienia funkcji cz. II
Niektórzy postulują, aby „rozciągnąć” działanie zakazu także na członków zarządu spółki partnerskiej czy likwidatorów spółek osobowych. Moim zdaniem art. 18 § 2 k.s.h. celowo został przez legislatora umieszczony w dziale k.s.h. zatytułowanym „Spółki kapitałowe”, w związku z czym dotyczy tylko i wyłącznie spółki z o.o. i spółki akcyjnej.Zakaz ustaje z upływem piątego roku od dnia uprawomocnienia się wyroku skazującego, jednakże nie może zakończyć się wcześniej niż z upływem trzech lat od dnia zakończenia okresu odbywania kary. Osoba skazana, na jej wniosek, może zostać zwolniona z zakazu lub zakaz ten może zostać skrócony – w drodze postanowienia sądu.
Przydatne linki:
- Kodeks spółek handlowych
Jakkolwiek w języku potocznym słowo „zakaz” oznacza ni mniej ni więcej tyle, że pewne zachowanie czy stan rzeczy nie są dozwolone czy też dopuszczalne, o tyle określenie prawnych skutków zakazu z art. 18 § 2 k.s.h. wywołuje do dziś liczne kontrowersje. Dominujący (i wg mnie trafny) w piśmiennictwie i orzecznictwie sądowym pogląd dot. prawnych skutków naruszenia przez konkretną osobę zakazu jest następujący:
- powołanie osoby uprzednio prawomocnie skazanej wyrokiem sądu za przestępstwa określone w art. 18 § 2 k.s.h. na funkcje w tym przepisie wskazane jest nieważne;
- prawomocne skazanie wyrokiem sądu za przestępstwa określone w art. 18 § 2 k.s.h. osoby już pełniącej funkcje w tym przepisie wskazane powoduje wygaśnięcie mandatu – w chwili uprawomocnienia wyroku skazującego;
- uczestnictwo osób dotkniętych zakazem z art. 18 § 2 k.s.h. w posiedzeniach organów spółki należy uznać za niebyłe, z tymże jeżeli nie narusza to przyjętych zasad podejmowania uchwał (większości głosów oraz kworum) – uchwały te są ważne.
![Odpowiedzialność członka zarządu - nowe zasady [© pixabay.com] Odpowiedzialność członka zarządu - nowe zasady](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odpowiedzialnosc-czlonkow-zarzadu/Odpowiedzialnosc-czlonka-zarzadu-nowe-zasady-248040-150x100crop.jpg)
oprac. : Mateusz Dąbroś / Ślązak, Zapiór i Wspólnicy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)