eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop wychowawczy w 2014

Urlop wychowawczy w 2014

2013-11-30 21:43

Urlop wychowawczy w 2014

Rodzice © auremar - Fotolia.com

W 2014 roku będą obowiązywały w całości zmiany dotyczące urlopu wychowawczego, wprowadzone w wyniku ostatniej nowelizacji Kodeksu Pracy. Dotyczą one między innymi czasu, w którym oboje rodzice będą mogli wykorzystać urlop wychowawczy - od października 2013 można z niego korzystać do momentu ukończenia przez dziecko pięciu lat.

Przeczytaj także: Urlop wychowawczy w 2016: więcej czasu na wykorzystanie

1 października 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 1028), poświęcona dostosowaniu polskich przepisów o urlopie wychowawczym do prawa UE. Zmiany, które zostały wprowadzone, ułatwiają dzielenie czasu urlopu wychowawczego pomiędzy oboje rodziców lub opiekunów dziecka.

Wydłużeniu do ukończenia przez dziecko piątego roku życia uległ okres, w którym można wykorzystać urlop wychowawczy. Dłuższa jest także część urlopu wychowawczego, który oboje rodzice lub opiekunowie mogą wykorzystać wspólnie (w jednym czasie) - wynosi obecnie cztery miesiące.

Inna istotna zmiana to zniesienie proporcjonalnego wykorzystywania urlopu wypoczynkowego w związku z korzystaniem przez pracownika z urlopu wychowawczego - obecnie pozostawanie na wychowawczym nie wpływa na uprawnienia dotyczące urlopu wypoczynkowego, a co więcej - w czasie korzystania z urlopu wychowawczego, prawo do urlopu wypoczynkowego nie ulega przedawnieniu.

Ustawodawca wprowadził także okres wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego (bez możliwości "przekazania" go drugiemu rodzicowi lub opiekunowi). Innymi słowy, jeśli jeden z rodziców nie wykorzysta "swojego" miesiąca, łączny wymiar urlopu wychowawczego skróci się o ten okres. Wyjątek stanowią sytuacje, w których dziecko jest z różnych powodów wychowywane przez jednego rodzica lub opiekuna.

Od wejścia w życie nowelizacji urlop wychowawczy można podzielić aż na pięć części (a nie jak dotychczas na cztery).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: