eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyDopuszczalne formy zatrudnienia w Polsce

Dopuszczalne formy zatrudnienia w Polsce

2013-11-19 10:01

Dopuszczalne formy zatrudnienia w Polsce

Dopuszczalne formy zatrudnienia w Polsce © pressmaster - Fotolia.com

Klasyczną formą zatrudnienia w Polsce jest umowa o pracę, która może przybrać różne formy. Najczęściej jest to umowa zawierana na czas określony lub też nieokreślony. Oczywiście czas jej trwania nie jest jedynym elementem rozróżniającym je. Istotne znaczenie mają okresy wypowiedzenia oraz kwestia jego uzasadnienia.

Przeczytaj także: Jakie formy zatrudnienia w projekcie unijnym są dozwolone?

Warto podkreślić, iż w umowach zawartych na czas nieokreślony, pracodawca rozwiązujący umowę o pracę z zachowaniem okresy wypowiedzenia, zobowiązany jest podać rzeczywistą i konkretną przyczynę, a niekiedy przeprowadzić także konsultacje z odpowiednimi organizacjami związkowymi.

Umowa cywilnoprawna jako alternatywa dla umowy o pracę

Bardzo dużą popularnością cieszą się w Polsce umowy cywilne, które stanowią alternatywę wobec klasycznej umowy o pracę. Niekiedy są one nadużywane przez polskich pracodawców i stanowią klasyczne obejście przepisów kodeksu pracy. Niewątpliwie umowy cywilnoprawne stanowią niższy koszt dla pracodawcy, gdyż nie odprowadza się od nich stawek na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości (co nota bene dostrzegł ustawodawca i planuje stosowne zmiany).

Ponadto niekoniecznie muszą być respektowane ustawowe terminy wypowiedzenia, gdyz należy to do swobodnej dyspozycji stron. Oczywiście takie rozwiązanie jest dużo mniej korzystne dla pracowników. To, co warto podkreślić, to fakt, iż nie można jednoznacznie stwierdzić, iż umowy cywilnoprawne są niedozwolone. Są one dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami- nie mogą one spełniać przesłanek umowy o pracę. Cechą charakterystyczną jest element podporządkowania. W sytuacji, jeśli wykonuje się czynności pod kierownictwem i na zlecenie pracodawcy, wówczas trudno uzasadniać to umową cywilnoprawną. Najczęściej występują w obrocie gospodarczym umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Podsumowując: umowy cywilnoprawne są dozwolone prawem, ale nie mogą stanowić metody obejścia bezwględnie obowiązujących przepisów prawa.

fot. pressmaster - Fotolia.com

Dopuszczalne formy zatrudnienia w Polsce

Klasyczną formą zatrudnienia w Polsce jest umowa o pracę, która może przybrać różne formy. Bardzo dużą popularnością cieszą się w Polsce umowy cywilne, które stanowią alternatywę wobec klasycznej umowy o pracę.


Umowa agencyjna- szczególna odmiana zlecenia

Coraz bardziej popularna staje się również w polskim systemie gospodarczym umowa agencyjna, stanowiąca niejako odmianę umowy zlecenia. Cechą charakterystyczną jest to, iż zawierana jest ona pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi, a nie osobą fizyczną.

Ponadto agent nie działa pod kierownictwem zlecającego i ma bardzo dużą swobode działania. Ponosi również koszty związane z prowadzoną działalnością m.in marketingową. Specyficzne są także zasady dotyczące rozliczenia. Najpopularniejszym sposobem jest prowizja, która stanowi procent od ceny sprzedanego towaru.

Podumowując: z pewnością umowa o pracę nie jest jedyną formą współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w tradycyjnym znaczeniu. Istnieje szereg efektywnych i tańszych sposób, które mogą być zastosowane w zależności od okoliczności konkretnego przypadku.

oprac. : Consuldimo Consuldimo

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: