eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesuZmiany w prawie X-XI 2013

Zmiany w prawie X-XI 2013

2013-11-15 08:58

Zmiany w prawie X-XI 2013

Zmiany w prawie X-XI 2013 © senk - Fotolia.com

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych ŚLĄZAK, ZAPIÓR I WSPÓLNICY przedstawia najważniejsze zmiany w prawie w październiku i listopadzie 2013 roku.

Przeczytaj także: Zmiany w prawie V-VI 2014

PRAWO CYWILNE

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 2013-10-10 sygn. akt III CZP 53/13

Złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku przerwie bieg terminu przedawnienia roszczenia o zachowek


Data publikacji: 2013-10-11

Na mocy niniejszej uchwały Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię przerwania biegu terminu przedawnienia roszczenia o zachowek w sprawie między spadkobiercami ustawowymi.

Spór dotyczył zachowku, którego domagała się od swojego brata mieszkanka Torunia. W 1996 r. brat dostał od matki w darowiźnie 100-metrowe mieszkanie. Był to wówczas cały majątek rodziny. Matka zmarła w 2008 r., a wkrótce potem rozpoczęło się postępowanie spadkowe.

Córka powoływała się na art. 994 kc, który stanowi, że "przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku (...) darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.”

Zdaniem skarżącej prawidłowa wykładnia art. 994 § 1 kc powinna być taka, że niemożność doliczania do spadku po upływie dziesięciu lat licząc wstecz od śmierci spadkodawcy dotyczy tylko darowizn, które dokonane były na rzecz osób obcych, nie będących ani spadkobiercami, ani uprawnionymi do zachowku.

Z kolei art. 1007 par. 2 kc ustanawia 3-letni okres od otwarcia spadku, w którym można wnosić roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku tytułem otrzymanej od spadkobiercy darowizny.

Problem polegał na tym, że kobieta złożyła przeciwko bratu pozew o zachowek dopiero w kwietniu 2012 r., czyli ponad trzy lata po śmierci matki. Wprawdzie w połowie 2009 r. kobieta złożyła do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, ale brat twierdził, że nie ma to znaczenia dla przedawnienia roszczeń o zachowek i prawa siostry do zachowku już się przedawniły. Na marginesie wskazać należy, że od nowelizacji kodeksu cywilnego z marca 2011 r. termin ten wydłużony został z 3 do 5 lat.

Sąd I instancji podzielił zdanie brata i uznał, że sprawa się przedawniła oddalając powództwo kobiety. Jednak sąd II instancji powziął wątpliwości, czy nie doszło tu do przerwania biegu przedawnienia roszczenia o zachowek, skoro kobieta złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd Apelacyjny swoją wątpliwość wyraził w pytaniu: Czy złożenie przez osobę uprawnioną do zachowku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie ustawy przerywa bieg określonego w art. 1007 § 1 i 2 k.c. terminu przedawnienia roszczenia o zachowek w sprawie między spadkobiercami ustawowymi?

Sąd Najwyższy 10 października odpowiedział pozytywnie na to pytanie i orzekł, że wniosek taki przerywa bieg terminu przedawnienia jego roszczenia o zachowek. SN nie uzasadnił uchwały.

fot. senk - Fotolia.com

Zmiany w prawie X-XI 2013

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych ŚLĄZAK, ZAPIÓR I WSPÓLNICY przedstawia najważniejsze zmiany w prawie w październiku i listopadzie 2013 roku.


PRAWO PRACY. BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY. UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

PAŹDZIERNIK 2013


Dz.U.2013.1028 ustawa z dnia 2013-07-26

Zmiana kodeksu pracy - wchodzi w życie z dniem: 2013-10-01

Nowelizacja dotyczy regulacji na temat urlopu wychowawczego. Najważniejsze zmiany dotyczą sposobu określenia wymiaru urlopu: z "do 3 lat" na "do 36 miesięcy" - przy czym sam wymiar tego urlopu się nie zmienił - oraz sposobu jego wykorzystywania. Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy. W przypadku chęci skorzystania z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego, 35 miesięcy tego urlopu będzie mogła wykorzystać np. matka dziecka, natomiast jeden miesiąc tego urlopu przypadnie jego ojcu. Żaden z rodziców lub opiekunów dziecka nie będzie mógł zrezygnować z należnego mu miesiąca na rzecz drugiego rodzica lub opiekuna.

Dz.U.2013.960 Ustawa z dnia 2013-06-21

Zmiana ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Wchodzi w życie z dniem: 2013-10-01

Nowelizacja ustawy wprowadza wyjątek od zasady ogólnej ustalania podstawy wymiaru kapitału początkowego, korzystny dla osób, które w określonych latach kalendarzowych pozostawały w ubezpieczeniu jedynie przez część roku (np. kobiet, które przed dniem 1 stycznia 1999 r. korzystały z urlopu wychowawczego i w związku z tym przepracowały tylko część roku kalendarzowego) Obliczając im procentowy stosunek wynagrodzenia do przeciętnej płacy za taki rok, ZUS będzie musiał uwzględnić przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyłącznie za te miesiące, w których pozostawały w ubezpieczeniu. Do sumy tych wynagrodzeń porówna następnie łączną kwotę zarobków danej osoby w niepełnym roku ubezpieczenia.

 

1 2 ... 4

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: