eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeZamówienia publiczne: więcej praw dla podwykonawców

Zamówienia publiczne: więcej praw dla podwykonawców

2013-11-14 10:41

Zamówienia publiczne: więcej praw dla podwykonawców

Będzie więcej praw dla podwykonawców w przetargach © viappy - Fotolia.com

Uregulowanie zasad wypłacania wynagrodzeń podwykonawcom w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego oraz terminu płatności za wykonane prace – to najważniejsze zmiany przewidziane w nowelizacji prawa zamówień publicznych, którą uchwalił Sejm. Zmienione przepisy dają także zamawiającemu prawo domagania się osobistego wykonywania większości usług przez wykonawcę.

Przeczytaj także: Nowelizacja prawa zamówień publicznych chroni podwykonawców

Zmiana prawa zamówień publicznych w celu zwiększenia uprawnień podwykonawców to efekt sytuacji, do jakiej doszło w związku z budową przede wszystkim autostrad na EURO 2012. Wielu podwykonawców nie otrzymało wówczas od wykonawców należnego wynagrodzenia za pracę, co doprowadziło w konsekwencji do upadku części firm budowlanych.

Nowelizacja określa definicję umowy o podwykonawstwo. Umowa taka pomiędzy wykonawcą wybranym przez zamawiającego a podwykonawcą będzie musiała mieć formę pisemną.

Wykonawca nie płaci podwykonawcom – nie otrzymuje pieniędzy za pracę

W myśl zmienionych przepisów, wypłata wynagrodzenia za wykonanie usługi wykonawcy nastąpi, jeżeli zapłacił on za pracę podwykonawcom. Zasada ta będzie dotyczyła zarówno zapłaty przez zamawiającego całości należnego wynagrodzenia wykonawcy, jak i zaliczek na poczet jego wypłaty. Jeżeli wykonawca nie zapłaci za pracę podwykonawcom, zamawiający będzie miał prawo wstrzymania wypłaty wynagrodzenia wykonawcy do czasu uregulowania należności z podwykonawcami. Otrzymanie wynagrodzenia przez wykonawcę będzie uzależnione od okazania przez niego zamawiającemu dowodów zapłaty za pracę podwykonawcom.

Jeżeli wykonawca nie przedstawi dowodów zapłaty firmom podwykonawczym, wówczas sam nie otrzyma swojego wynagrodzenia za pracę, które zostały odebrane przez zamawiającego i nastąpi to proporcjonalnie do kwoty, jaką powinien zapłacić podwykonawcy (podwykonawcom).

Celem uniknięcia problemów związanych z korzystaniem przez wykonawców z pomocy podwykonawców, nowelizacja nakłada na wykonawców, podwykonawców lub dalszych podwykonawców obowiązek okazywania zamawiającemu projektu umowy na roboty budowlane pomiędzy nimi oraz zgody wykonawcy na jej podpisanie.

fot. viappy - Fotolia.com

Będzie więcej praw dla podwykonawców w przetargach

W myśl zmienionych przepisów, wypłata wynagrodzenia za wykonanie usługi wykonawcy nastąpi, jeżeli zapłacił on za pracę podwykonawcom. Zasada ta będzie dotyczyła zarówno zapłaty przez zamawiającego całości należnego wynagrodzenia wykonawcy, jak i zaliczek na poczet jego wypłaty.


Termin zapłaty

Nowelizacja ustanawia nie dłuższy, niż 30-dniowy termin płatności podwykonawcom za wykonane usługi od dnia dostarczenia wykonawcy, podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy faktury lub rachunku, który potwierdza wykonanie prac.

Osobiste wykonywanie prac przez wykonawcę

Zamawiający będzie mógł zastrzec, że istotne części inwestycji lub prac związanych z rozmieszczeniem instalacji będzie musiał zrealizować wykonawca, bez korzystania z zasobów podwykonawców.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej publikacji w Dzienniku Ustaw. Obecnie trafiła do podpisu prezydenta.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: