eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyOdpowiedzialność cywilnoprawna pracodawcy za szkody wyrządzone pracownikom

Odpowiedzialność cywilnoprawna pracodawcy za szkody wyrządzone pracownikom

2013-11-28 00:20

Przeczytaj także: Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy


Inny rodzaj odpowiedzialności pracodawcy dotyczy szkody wyrządzonej przez pracownika osobom trzecim. W literaturze ugruntowany jest pogląd, że dotyczy to również sytuacji kj\kiedy poszkodowanym będzie inny pracownik tego samego pracodawcy. Pracodawca poniesie wtedy odpowiedzialność do pełnej wysokości szkody. Dla ustalenia rozmiaru szkody i wysokości odszkodowania znaczenie będą miały zasady kodeksu cywilnego w zależności od charakteru zdarzenia. W określonych sytuacjach odpowiedzialność cywilna pracodawcy może wystąpić łącznie z odpowiedzialności z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy.

Kolejny przypadek cywilnoprawnej odpowiedzialności pracodawcy dotyczy kwestii mobbingu lub dyskryminacji w miejscu pracy (art. 18‘3a, art. 18’3b oraz 94’3 KP).

Pracodawca może ponosić odpowiedzialność za brak przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy oraz odpowiedzialność odszkodowawczą przy rozwiązaniu umowy o pracę przez pracownika z powodu mobbingu jak też na podstawie roszczenia o zadośćuczynienie z powodu rozstroju zdrowia pracownika wskutek mobbingu. Zakres odpowiedzialności pracodawcy dotyczy nie tylko jego własnych działań ale również i działań podlegających mu pracowników będących kierownikami jednostek. W ramach ochrony godności pracownika dochodzenie roszczenia odszkodowawczego jest możliwe na podstawie art. 300 kp w połączeniu z art.23 i 24 kc.

Ryzyka ponoszenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy względem pracowników nie da się całkowicie uniknąć. Można je zniwelować poprawiając bezpieczeństwo i organizację pracy, tworząc mechanizmy zapobiegające dyskryminacji i mobbingowi. Można również część ryzyka związanego z odpowiedzialnością cywilnoprawną pracodawca może przenieść na ubezpieczyciela korzystając z ochrony ubezpieczeniowej na takie okoliczności.

Najczęściej odpowiedzialność cywilna związana z relacją pracodawcy i pracowników wystąpi jako jeden z elementów szerzej ujętego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. W ramach takiego ubezpieczenia można ubezpieczyć swoje interesy na wypadek np. wystąpienia przez pracowników z roszczeniami związanymi z powierzonym mieniem, szkodami wyrządzonymi przez osoby trzecie lub innymi.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: