eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjneElektroniczna skrzynka podawcza w urzędach i sądach administracyjnych

Elektroniczna skrzynka podawcza w urzędach i sądach administracyjnych

2013-11-06 09:43

Elektroniczna skrzynka podawcza w urzędach i sądach administracyjnych

Uproszczenia w postępowaniu przed sądami administracyjnymi © ekostsov - Fotolia.com

W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem obowiązku utworzenia przez urzędy i sądy administracyjne elektronicznej skrzynki podawczej. Wprowadzona ma być także między innymi możliwość składania zeznań i wyjaśnień w urzędach w formie elektronicznej.

Przeczytaj także: Zmiany w kpc: pisma sądowe wnoszone elektronicznie

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1637) nakłada na podmioty publiczne obowiązek udostępnienia petentom elektronicznej skrzynki podawczej.

Zmiany w procedurze administracyjnej

Projekt zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego umożliwia złożenie pełnomocnictwa w postępowaniu administracyjnym również w formie elektronicznej. Za doręczenie będzie uznana sytuacja, gdy strona postępowania administracyjnego złoży podanie w formie elektronicznej na e-skrzynkę podawczą organu administracyjnego bądź wystąpi do tego organu o niniejsze doręczenie lub też wyrazi zgodę na doręczanie pism w postępowaniu w formie elektronicznej.

Będzie możliwe wyrażenie zgody na elektroniczne doręczenie stronie przez organ administracji w określonych kategoriach spraw. Organy administracji będą także mogły wzywać w formie elektronicznej strony do składania zeznań i wyjaśnień.

fot. ekostsov - Fotolia.com

Uproszczenia w postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Sądy administracyjne będą musiały tworzyć akta sprawy także w formie elektronicznej, a strony postępowania (w tym także podatnicy) uzyskają dostęp do akt w tej formie.


Ułatwienia dla podatników

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przewiduje, że w postępowaniu podatkowym potwierdzanie złożonych przez podatników e-deklaracji nastąpi przez organ podatkowy, elektroniczną skrzynkę podawczą systemu lub portal podatkowy. Elektroniczny portal podatkowy będzie służył do kontaktu organów podatkowych z podatnikami, płatnikami i inkasentami, ich następcami prawnymi oraz osobami trzecimi, a przede wszystkim do wnoszenia podań, składania deklaracji oraz doręczania pism organów podatkowych w drodze elektronicznej.

Sprawy podatkowe także będą mogły być załatwiane w formie elektronicznej, a organy podatkowe będą mogły zwrócić się do podatnika o wyrażenie zgody na doręczanie pism w formie dokumentu elektronicznego we wszystkich sprawach podatkowych.

Uproszczenia w postępowaniu przed sądami administracyjnymi

Sądy administracyjne będą musiały tworzyć akta sprawy także w formie elektronicznej, a strony postępowania (w tym także podatnicy) uzyskają dostęp do akt w tej formie. Skargi do sądu oraz dokumenty elektroniczne będą wnoszone przez elektroniczną skrzynkę podawczą, a sąd będzie doręczał takie dokumenty stronom w formie elektronicznej.

Jeżeli pismo i jego załączniki zostanie wniesione w formie elektronicznej, nie będzie wymagane dołączanie do niego odpisów.

Omawiany projekt po pierwszym czytaniu w Sejmie został skierowany do dalszych prac w sejmowych Komisjach: Finansów Publicznych oraz Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: